Farklı hammaddelerden üretilmiş balık ağlarına uygulanan kirlenmeyi önleyici işlemlerin etkisi
Investigation the effects of antifouling process applied on fish nets produced from different raw materials
- Tez No: 576970
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT HALİS ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada kültür balıkçılığında kullanılan farklı hammaddeden üretilmiş ağların aynı kirlenmeyi önleyici (antifouling) boyalar ile işleme tabi tutulması ve daha sonra deniz ortamındaki denemeler ile kirlenme ve hammadde arasındaki ilişkinin tespit edilmesi hedeflenmiştir. Bu amaçla yaygın olarak kullanılan üç farklı hammaddeden üretilmiş kafes ağı ve bakır esaslı iki farklı antifouling boya üreticilerden temin edilmiştir. Ayrıca bakır içermeyen çevre dostu bir antifouling boya ise tarafımızdan laboratuvarda üretilerek denemelerde kullanılmıştır. Çalışmanın deneysel kısmında ilk olarak balık ağlarının hammadde analizleri ve yapısal analizleri (kumaş analizleri) gerçekleştirilmiştir. Daha sonra antifouling boyalar daldırma kaplama yöntemi ile ağlara uygulanarak, ağlar altı ay süre ile bir balık çiftliği yakınında saha çalışmasına bırakılmıştır. Bu dönem içerisinde periyodik olarak ağların fotoğrafları çekilerek zamana bağlı kirlenme düzeyleri gözlemlenmiştir. Saha çalışması sonrasında ağlar üzerinde biriken fouling incelenmiş, örnekler alınmış ve daha sonra ağlar temizlenmiştir. Ağların deniz denemesi öncesi ve sonrasında ağırlık ve mukavemet değişimleri de ayrıca incelenmiştir. Çalışmada üç farklı hammaddeden üretilmiş kafes ağı yine üç farklı antifouling boya ile muamele edilerek kafes ağlarındaki kirlenmeye hem hammaddenin hem de antifouling boya tipinin etkisi tespit edilmeye çalışılmıştır. Sonuç olarak tarafımızdan üretilen çevre dostu antifouling boyanın tüm hammadde tiplerinde en az bakır içeren boyalar kadar etkili olduğu görülmüştür. Ayrıca hammadde tipinin hiçbir boya için kirlenme mekanizması açısından önemli olmadığı görülmüş bununla birlikte hammadde tipinin antifouling boyasının % ağırlık değişiminde etkili olduğu ve ağ ağırlıklarını değiştirdiği tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçların hem hammadde seçiminde ve antifouling boyalar konusunda üreticilere fikir vermesi hem de bu alanda yapılacak ileriki araştırmalara yardımcı olması beklenmektedir. Bundan sonraki yapılacak çalışmalarda, sürdürülebilir balık yetiştiriciliğinin sağlanması için çevre dostu antifouling boyaların kullanımı ve kullanılacak ağların hammaddeleri mukavemetli ve biyolojik kirlenmeyi minimize edecek özellikte olmasının esas alınması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study it is aimed to treat nets from various raw materials used in aqua culture with identical dyes and then determine the relationship between antifouling agent and raw materials via in situ experiments in the marine environment. For this purpose, the cage nets which are commonly used produced from three different raw materials and two different antifouling paints based on copper were supplied from the manufacturers. In addition, an environmentally friendly copper-free antifouling dye produced by us in the laboratory and used in the experiments. In the experimental part of the study raw material analysis and structural analysis (fabric analysis) of nets were carried out. Then, antifouling dyes were applied to the nets by dip plating method and the nets were immersed in the marine ecosystem nearby a fish farm for six months. During this period, the temporal fouling levels were observed periodically by taking photographs of the nets. After field study, the foulings accumulated on the nets were examined, samples were removed from the sea and then nets were cleaned. Changes in weight and strength of the nets before and after field study were also investigated. In this study, the nets produced from three different raw materials were treated with three different antifouling dyes and the effects of both raw material and antifouling dye type on the fouling of the cage nets were determined. As a result, it is seen that the environmentally friendly antifouling paint produced by us is as effective as copper containing paints in all raw material types. In addition, it was found that the type of raw material was not significant for the temporal fouling levels for all dyes, however it was found that the type of raw material is effective in the add-on and causes change in the net weights. The results are expected to inspire producers and lead to following studies about both choice of antifouling agents and raw materials. For sustainable aquaculture, the future studies should be predicated on the use of environmentally friendly antifouling agents and high strength raw materials for nets to decrease the biological fouling.