Göçebelerin mekân ve şizo-özne deneyimleri -korkoro film örneği
Place and schizo subject experiences of nomads -korkoro movie example
- Tez No: 576971
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADNAN ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Sosyoloji, Performing and Visual Arts, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Mekân kurgusunun kendisi bizleri dinamik bir sürecin içerisine sürükler ve bu sürüklenişte, mekânın; olduğu yerde durma hallerinin (iç dinamizmin ötesinde) göçebelikteki; sürekli hareket etme durumuna tekabül edişinin sinematografik bir okuması yapılmaktadır. Modern çağın uzaylıları olarak, yer çekimine direnen birer Çingene olmayı yeğleyenlerden birer kesit vermeyi amaçlayan bu çalışma kişileri ve mekânları divana yatırmadan, durmak istedikleri yerden sosyolojik bir zeminde anlamayı amaçlar. Çingenelerde göçebelik hallerinin zorunlu mekânlarda sıkıştırılması „Korkoro‟ filminin analizi üzerinden yorumlanmaktadır. Karakterlerin „göçebe-oluş‟ ve „yersizyurtsuzluk‟ çizgilerine mesafeleri, bu mesafeyi olabildiğince azaltan akışkan arzuları ve tüm bu oluş hallerinin „mimesis‟i „katarsis‟e nasıl dönüştürdüğü gösterge biliminin imkanlarıyla analiz edilirken bu karakterlerin mekânla kurduğu ilişki ve mekânın değişim- dönüşümü incelenmektedir. Çapraz ilişki bağları kurmayı amaçlayan bu çalışma,“şizoanaliz”ve“psikanaliz”,“anormal”ve“normal”,“göçebe”ve“yerleşik”,“yersizyurtsuz”ve“yerliyurtlu”gibi karşıtlıkları kapitalist kod, modern zaman ve rasyonel aklın eleştirel söylem analizini içermektedir. Bütün bu oluş hallerinin mekânın politik bir zeminde inşasında nerede durduklarına ve bu duruşun taşıdığı potansiyellerin kalmak ve kaçmak arasında çizdiği kıvrımlara Marks‟ın ‟görev ve sorumluluk‟ bilinciyle gerçekleşen direniş formundan ziyede;“şizoanaliz”deki ‟serbest bırakılan arzu‟ akışlarından gücünü alan ve alışılmışın dışında olan yeni bir devrimci kodla imkan bulması eleştirel bir sosyal teori çalışmasıyla sunulmaktadır
Özet (Çeviri)
The fiction of space itself drives us into a dynamic process, and in this drift, space; in situations of standing (beyond internal dynamism) in nomadism; a cinematographic reading of the correspondence to the state of continuous movement can be made. This study which is aiming to give a cross section from those prefering to be Gypsies as aliens of the modern era and resisting to the gravity will focus on comprehending individuals and spaces in a sociological base where they want to stand without analyzing them on divan. The compaction of nomadic situations in gypsies in compulsory places is interpreted through the analysis of „Korkoro‟. While the distances of the characters to the 'nomad-formation' and 'deterriotorialisation' lines, the fluid desires that reduce this distance as much as possible and how all these occurrences transform 'mimesis' into 'catharsis' are analyzed with the possibilities of the science of semiotics and the change-transformation of these characters with space is examined. This study, which aims to establish cross-link ties, includes critical discourse analysis of rational mind, modern times, capitalistic code, and the contradictions such as“schizoanalysis”and“psychoanalysis”,“abnormal”and“normal”,“nomadic”and“resident”,“deterriotirialised and ”terriotorialised“. In Where all these states of existence are located in the construction of the space on a political ground and the curves drawn by the potentials of this stance between staying and escaping is presented in a critical social theory study that it becomes possible in an unusual way to find an opportunity with a new revolutionary code that takes its power from the liberated desire ‟flows in ”schizoanalysis" rather than the form of resistance realized by Marx's sense of ‟duty and responsibility‟