Bluetooth 4.2 ve bluetooth 5'in mesh topolojisi ile uygulaması ve karşılaştırılması
Application and comparison of bluetooth 4.2 and bluetooth 5 with mesh topology
  1. Tez No: 576985
  2. Yazar: ALİ ERGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZHAN URHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bluetooth gelişen kullanıcı ihtiyaçları sonucunda mesh topoloji desteği sunmaya başlayan bir haberleşme protokolüdür. İlk mesh desteği Bluetooth 4.2 ile birlikte gelmiş olup, Bluetooth 5.0 ile birlikte mesh desteğinin yetenekleri arttırılmış ve birçok özellik eklenmiştir. Bu çalışmada Bluetooth 4.2 ve Bluetooth 5.0 protokolleri üzerinde mesh ağ yapısı çalıştırılmış ve beyaz eşyalar üzerinde bir uygulama yapılarak performans değerlendirmesi gerçekleştirilmiştir. Bluetooth 4.2 ve Bluetooth 5.0 ayrı iki sistem üzerinde çalıştırılarak bu iki sistemin karşılaştırılması yapılmış yeni teknolojinin sağladığı avantajlar incelenmiştir. Testler hem açık alanda hem de kapalı alanda gerçekleştirilmiş, kısa ve uzun mesafede haberleşme performansı incelenmiştir. Yapılan deneysel çalışma sonucunda Bluetooth 5.0'ın mesh topolojisinde sağladığı faydalar ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Bluetooth is a communication protocol which starts to offer mesh topology support as a result of developing user needs. The first mesh support has come with Bluetooth 4.2 and after with Bluetooth 5.0 abilities of mesh support has increased and many features has been added. In this study, Bluetooth 4.2 and Bluetooth 5.0 protocols are implemented on whitegoods in a mesh network structure and performance assessment has been carried out. Bluetooth 4.2 and Bluetooth 5.0 are compared against each other by executing them on two separate systems and advantages of newer protocol are investigated. Tests were conducted both in indoor and outdoor environments to evaluate communication performance on long and short distances. As a result of the experimental study, benefits of Bluetooth 5.0's mesh topology is revealed.