Servikal çürüklerin restorasyonunda kullanılan estetik restoratif materyallerin in vitro ve in vivo incelenmesi
In Vitro and in vivo evaluation of esthetic restorative materials used in restorations of cervical caries
  1. Tez No: 79724
  2. Yazar: MİNE BETÜL ÜÇTAŞLI KAYA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HÜMA ÖMÜRLÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
-164- ÖZET Servikal restorasyonların koronal kenarı genellikle minede, servikal kenarı ise sement ve dentinde yer almaktadır. V. Sınıf kaviteler adı verilen bu tip kavitelerin restorasyonlarında farklı yapıda adeziv sistem ve estetik dolgu maddeleri kullanılabilir. Bu restoratif sistemlerin, mine ve dentine eşit şekilde iyi bağlantı kurması arzu edilir. Bu çalışmanın amacı, farklı yapıdaki adeziv sistem ve ışıkla sertleşen rezin modifiye cam iyonomer restoratif materyal, poliasit modifiye rezin kompozit, mikrodolduruculu kompozit rezin ve hibrit tip kompozit rezin gibi diş rengindeki dolgu materyallerinin in vivo ve in vitro değerlendirilmesidir. In vitro değerlendirmeler adeziv arayüzey kalınlığının ölçülmesi ve mikrosızıntı esas alınarak yapıldı. Örneklerin adeziv arayüzey kalınlığım belirlemek için SO adet çekilmiş çürüksüz premolar dişin bukkal yüzeyine mine sement bileşiminde V. Sınıf kaviteler (meziodistal genişliği 3 mm, okluzogingival uzunluğu 2mm ve derinliği 2mm) okluzal kenarı minede, gingival kenarı dentin ve sementte olacak şekilde açıldı. Prepare edilen dişler her grupta 10 adet olacak şekilde S gruba ayrıldı. Gruplar aşağıdaki gibidir:-165- Grup 1: Tek aşamada smear tabakasını modifıye eden sistem (Compoglass SCA primer/adheziv sistem) + poliasit modifiye rezin kompozit (Compoglass) Grup 2: Üç aşamada smear tabakasını uzaklaştıran sistem (Scotchbond Multi Purpose Plus Adheziv Sistem) + microdolduruculu kompozit rezin (Silux Plus) Grup 3: Üç aşamada smear tabakasını uzaklaştıran sistem (Scotchbond Multi Purpose Plus Adheziv Sistem) + hibrit tip kompozit rezin (Z 100) Grup 4: Florit ile doldurulmuş iki aşamada smear tabakasını uzaklaştıran sistem (Syntac Single-Component Adheziv Sistem) + florit içeren hibrit tip kompozit rezin (Tetric) Grup 5: Florit ile doldurulmuş üç aşamada smear tabakasını uzaklaştıran sistem (Optibond) + hibrit tip kompozit rezin (XRV Herculite) Restorasyon esnasında bütün materyaller okluzal tabaka önce olacak şekilde iki tabaka halinde yerleştirildi. Her tabaka 40 saniye görünür ışık ile sertleştirildi. Restorasyonlar 12 numaralı karbit frez ile hızlı dönen su soğutmalı el aleti yardımı ile bitirildi ve kalından inceye doğru Sof-Lex diskler kullanılarak parlatıldı. Restorasyonları tamamlanan dişler, yavaş hızla dönen kesme aletiyle bukkolingual yönde kesilmeden önce 37°C su içinde 24 saat saklandı. Adeziv arayüzey kalınlığı yüzey tarama elektron mikroskobu ile 10 farklı ölçüm noktası esas alınarak ölçüldü.-166- Sonuç olarak, adeziv arayüzey kalınlığının tüm test edilen sistemlerde homojen olmadığı gözlendi. Diğer sistemlerle karşılaştırıldığında, tek aşamalı smear tabakasını modifiye eden sistem en fazla adeziv arayüzey kalınlığı gösterdi (p0.05). Farklı diş renginde restoratif materyallerin mikrosızıntılannı değerlendirmede, 240 adet çekilmiş çürüksüz premolar dişlerin bukkal yüzeylerine V. Sımf kaviteler (meziodistal genişliği 3mm, okluzogingival uzunluğu 2mm ve derinliği 2mm) okluzal kenarı minede, gingival kenan dentin ve sementte olacak şekilde açıldı. 120 kavitenin okluzal kenarlarına ince elmas frez ile bizotaj (45°,0.5mm) yapıldı. Daha sonra 60 bizotajlı ve 60 bizotaj sız kaviteleye restoratif materyal yerleştirilmeden önce görünür ışık ile sertleşen rezin modifiye kaide materyali yerleştirildi. Kaviteler altı farklı restoratif materyal ile bizotajlı, bizotajsız ve kaideli, kaidesiz olacak şekilde restore edildi. Her test grubu için 10 kavite aşağıdaki gibi restore edildi: Grup 1 A: bizotajlı, kaideli + Fuji II LC Grup IB: bizotajlı, kaidesiz + Fuji II LC Grup İC: bizotajsız, kaideli + Fuji II LC Grup İD: bizotajsız, kaidesiz + Fuji II LC?167- Grup 2A: bizotajh, kaideli + Compoglass Grup 2B: bizotajlı, kaidesiz + Compoglass Grup 2C: bizotajsız, kaideli + Compoglass Grup 2D: bizotajsız, kaidesiz + Compoglass Grup 3 A: bizotajlı, kaideli + Silux Plus Grup 3B: bizotajlı, kaidesiz + Silux Plus Grup 3C: bizotajsız, kaideli + Silux Plus Grup 3D: bizotajsız, kaidesiz + Silux Plus Grup 4A bizotajlı, kaideli + Z 100 Grup 4B: bizotajlı, kaidesiz + Z 100 Grup 4C: bizotajsız, kaideli + Z 100 Grup 4D: bizotajsız, kaidesiz + Z 100 Grup 5A: bizotajlı, kaideli + Tetric Grup 5B: bizotajlı, kaidesiz + Tetric Grup 5C: bizotajsız, kaideli + Tetric Grup 5D: bizotajsız, kaidesiz + Tetric Grup 6A: bizotajlı, kaideli + XRV Herculite Grup 6B: bizotajlı, kaidesiz + XRV Herculite Grup 6C: bizotajsız, kaideli + XRV Herculite Grup 6D: bizotajsız, kaidesiz + XRV Herculite Restorasyon esnasında bütün materyaller okluzal tabaka önce olacak şekilde iki tabaka halinde yerleştirildi. Her tabaka 40 saniye görünür ışık ile-168- sertleştirildi. Restorasyonlar 12 numaralı karbit frez ile hızlı dönen su soğutmalı el aleti yardımı ile bitirildi ve kalından inceye doğru Sof-Lex diskler kullanılarak parlatıldı. Restorasyonları tamamlanan dişler, 37°C su içinde 24 saat süre ile bekletildi ve daha sonra restorasyonların kenarlarının 1 mm uzağından başlayarak tüm diş yüzeyleri tırnak cilası ile örtüldü. Dişler, yavaş hızla dönen kesme aletiyle bukkolingual yönde kesilmeden önce, mikrosızmtı değerlendirmesi için % 2'lik metilen mavisi solüsyonunda 24 saat bekletildi. Kavite şekli düşünüldüğünde, tüm test edilen materyaller için bizotaj ve kaide uygulaması mikrosızmtı değerlerini etkilemedi. Buna rağmen, test edilen materyaller karşılaştırıldığında anlamlı bir farklılık bulundu (p0.01). Bütün kompozit rezin materyaller tipine bağlı olmaksızın en az mikrosızmtı değerleri gösterdi. Ancak, okluzal kenarlarda gingival kenarlardan daha az sızıntı değerleri gözlendi In vivo değerlendirmeler, dişlerin bukkal yüzeyinde aktif çürük lezyonlannın restorasyonunda rezin modifiye cam iyonomer, poliasit modifiye rezin?169- kompozit, mikrodolduruculu kompozit rezin ve hibrit tip kompozit rezin kullanımı üzerine kurulmuştur. Her test grubu için 30 olacak şekilde, 180 servikal lezyon 50 hastada tek bir hekim tararından restore edilmiştir (23 kadın, 27 erkek ve 35-45 yaş arası). Çürüğün uzaklaştırılması sırasında, kavite kenarlarına bizotaj yapılmadı ve kavite preparasyonundan sonra kaide materyali uygulanmadı. Tüm restorasyonlar yerleştirildikten 6 ay, 1 yıl, 2 yıl ve 3 yıl sonra iki deneyimli gözlemci tarafından değerlendirildi. Araştırıcılar, dentin ve mine adeziv materyalleri için Amerika Dişhekimleri Birliği Kilinik Protokol Tüzüğü Kriterlerini esas alarak retansiyon, marjinal bütünlük, marjinal renk değiştirme, renk uyumu, anatomik form, yüzey yapısı, yüzey boyanması, sekonder çürük, dişeti cevabı ve hassasiyet yönünden değerlendirdi. Elde edilen veriler, tüm restorasyonların incelenen kriterleri sağladığını göstermiştir. Ancak, uygun adeziv sistem kullanılan restoratif materyaller, adeziv sistem kullanılmayan Fuji n LC gibi restoratif materyallerden daha iyi sonuç vermiştir. Restorasyonların 3 yıllık klinik kullanımından sonra test edilen restoratif materyallerden 10 'ar adet ölçü ahndı ve replika modeller epoksi rezinden elde edildi. Epoksi replika model kullanılarak materyallerin marjinal bütünlüğü ve yüzey yapısı yüzey tarama elektron mikroskobu altında incelendi. Replika modellerden elde edilen marjinal bütünlük ve yüzey yapısı sonuçlan restorasyonların klinik bulgularıyla uyumluluk göstermiştir.
Özet (Çeviri)
-170- SUMMARY Generally, in cervical restorations, the coronal margins are usually in enamel, while the cervical margins are in dentin and cementum and these cavities are called Class V cavities. For restoring cervical cavities, different types of adhesive systems and esthetic restorative materials can be used and a restorative system that bonds equally well to enamel and dentin is desirable. The aim of this study was to evaluate in vivo and in vitro performance of different types of adhesive sytems and light cured tooth colored materials such as resin modified glass ionomer restorative material, polyacid modified resin composite, microfilled composite resin and hybrit type composite resin. In vitro evaluation were based on the measurement of adhesive interface thickness and microleakage. In order to determine adhesive interface thickness of the specimens, Class V cavities (mesiodistal width of 3 mm, occlusogingival length of 2 mm and a depth of 2 mm) were prepared on the buccal surface of SO extracted noncarious premolar teeth at the cementoenamel junction. The occlusal margins of the preparation were in enamel and the gingival margins were in dentin and cementum. The prepared teeth randomly divided into 5 groups of 10. Tested groups are as follows:-171- Group 1: One-step smear layer modifying system (Compoglass SCA prime/adhesive system) + polyacid modified resin composite (Compoglass) Group 2: Three-step smear layer removing system (Scotchbond Multi Purpose Plus Adhesive System) + microfilled composite resin (Silux Plus) Group 3: Three-step smear layer removing system (Scotchbond Multi Purpose Plus Adhesive System) + hybrit type composite resin (Z 100) Group 4: Two-step smear layer removing system filled with fluoride (Syntac Single- Component Adhesive System) + hybrit type composite resin with fluoride (Tetric) Group 5: Three-step smear layer removing system filled with fluoride (Optibond) + hybrit type composite resin (XRV Herculite) During the restoration procedure, all materials were placed into two increments. The occlusal increment was placed first. Each increment was cured with visible light application for 40 seconds. The restorations were finished with a 12- fluted high-speed carbide bur and polished with a series of Sof-Lex disks from coarse to fine. After completing the restorations, the teeth were stored in 37°C water bath for 24 hours, before sectioning the the teeth buccolingually utilising a slow speed saw. Adhesive interface thickness was measured under scanning electron microscope with the aid of 10 different site measurements. As a result, it was noted that, film thickness of adhesive interface was not homogenous for all tested systems. Comparing with the other systems, one-step-172- smear layer modifying system showed the highest adhesive interface thicknesses (p0.05). In order to assess the microleakage of different types of tooth colored restorative materials, Class V cavities (mesiodistal width of 3 mm, occlusogingival length of 2 mm and a depth of 2 mm) were prepared on the buccal surface of 240 extracted noncarious premolar teeth at the cementoenamel junction. The occlusal margins of the preparation were in enamel and the gingival margins were in dentin and cementum. The occlusal enamel margins of the 120 cavities were bevelled (45°, 0.5 mm) with a fine diamond point. Then light cured resin modified glass ionomer lining material were applied to the 60 bevelled and 60 non-bevelled cavities before the restorative materials were placed. The cavities were restored with six different restorative materails with and without bevelling and with and without lining. For each tested groups 10 cavities were restored as follows: Group 1 A: bevelled cavity, with lining + Fuji II LC Group IB: bevelled cavity, without lining + Fuji II LC Group 1C: non-bevelled cavity, with lining + Fuji II LC Group ID: non-bevelled cavity, without lining + Fuji II LC-173- Group 2A: bevelled cavity, with lining + Compoglass Group 2B: bevelled cavity, without lining + Compoglass Group 2C: non-bevelled cavity, with lining + Compoglass Group 2D: non-bevelled cavity, without lining + Compoglass Group 3 A: bevelled cavity, with lining + Silux Plus Group 3B: bevelled cavity, without lining + Silux Plus Group 3C: non-bevelled cavity, with lining + Silux Plus Group 3D: non-bevelled cavity, without lining + Silux Plus Group 4 A: bevelled cavity, with lining + Z 100 Group 4B: bevelled cavity, without lining + Z 100 Group 4C: non-bevelled cavity, with lining + Z 100 Group 4D: non-bevelled cavity, without lining + Z 100 Group 5 A: bevelled cavity, with lining + Tetric Group 5B: bevelled cavity, without lining + Tetric Group 5C: non-bevelled cavity, with lining + Tetric Group 5D: non-bevelled cavity, without lining + Tetric Group 6A: bevelled cavity, with lining + XRV Herculite Group 6B: bevelled cavity, without lining + XRV Herculite Group 6C: non-bevelled cavity, with lining + XRV Herculite Group 6D: non-bevelled cavity, without lining +XRV Herculite During the restoration, all materials were placed into two increments. The occlusal increment was placed first. Each increment was cured for 40 seconds.?174- The restorations were finished with a 12-fluted high-speed carbide bur and polished with a series of Sof-Lex disks from coarse to fine. After completing the restorations, the teeth were stored in 37°C water bath for 24 hours and then all restored teeth were coated with nail polish with 1 mm circumference around the restorations free of polish. Before sectioning the the teeth buccolingually utilising a slow speed saw, the teeth were immersed in 2 % methylene blue solution for 24 hours for microleakage evaluation. Dye penetration was scored both occlusal and gingival margins. Considering the cavity design, for all tested materials bevelling and lining did not affect the final microleakage values. However, comparing tested materials, there was a significant differences between all the tested materials (p0.01). All composite resin materials showed lowest microleakage degree without depending the types of the composite resins. However, occlusal margins revealed less leakage than the gingival margins. In vivo evaluation was based on the restoration of active caries lesion on the buccal surface of the teeth with different types of restorative materials such as?175- resin modified glass ionomer restorative material, polyacid modified resin composite, microfilled composite resin and hybrit type composite resin. For each tested group 30, total 180 cervical lesion were restored by a single operator in 50 patients (23 female, 27 male and aged between 35-45). During removing the caries, cavity margins did not bevelled and after cavity preparations, cavities did not lined. All restorations were evaluated by two experienced examiners at baseline, 6 months, 1 year, 2 years and 3 years after placement. Examiners were used American Dental Association Guidelines for dentin and enamel bonding materials by means of retention, marginal integrity, marginal discoloration, color match, anatomic form, surface texture, surface staining, seconder caries, gingival response and postoperatif sensitivity. Based on the obtained data all restorations satisfied all examined criteria. However, restorative material with compatible adhesive system performed better than restorative material without adhesive system such as Fuji II LC. After 3 years clinical wear of the restorations, 10 impressions for each tested restorative materials were taken and replica models were made with using epoxy resin. Utilising epoxy replica models, marginal integrity and surface texture of the materials were evaluated under scanning electron microscope. It was shown that marginal integrity and surface texture observations of replica models were well correlated with clinical findings of the restorations.