Bolu Ovası sulama birliğinde işletmecilikte karşılaşılan sorunlar ve çözüm yolları
Management problems and their solutions for Bolu Plain water user association
- Tez No: 577001
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmada Bolu Ovası Sulama Birliğinin (BOSB) işletmecilik verimliliği araştırılmıştır. Tez çalışması esnasında kullanılan verilerin büyük çoğunluğu BOSB arazide çiftçiler ile yapılan görüşmelerden ve arazi incelemelerinden elde edilmiştir. Sonuç olarak, BOSB'i yeterli miktarda makine-teçhizat varlığına sahip olduğu saptanmıştır. Birliğin sulama alanında sulama oranı (SO) %100' dür. Birliğe hizmet veren sulama kanallarının kapasiteleri ve sulama şebekesinin su iletim randımanı %90 kabul edildiğinde, projeli sulama alanına düşen su miktarı (PADSM) 17000 m3/ha; net alana düşen su miktarı (NADSM) ise 27500 m3/ha olarak tahmin edilmektedir. BOSB'n de 2012-2017 yılları arasında gerçekleşen ortalama tahsilat oranı (TO) %81' dir. Net birim alana düşen personel sayısı ( BADPS) 0.00075 kişi/ha' dır. Hububat haricinde, bitki ekiliş oranı yaklaşık %82 ile en yüksek olan patates' dir. Araştırma alanındaki çiftçilerin %86' ı 60 yaşından daha düşüktür. Çiftçilerin yaklaşık %50' i sulama suyu ücretini çok yüksek veya yüksek bulmaktadır. Çiftçilerin %94' ü sulamalarda yağmurlama sulama tekniğini kullandıkları; %81' i bitki ve toprağa bakarak sulama zamanına karar verdikleri belirlenmiştir. Sulama sahasında en önemli problem ise sulama kanallarının eskimiş olmasıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to analyze the performance of Bolu Plain Water User Association, (BPWUA) In general, data were obtained from records of (BPWUA) farmers belonging to that association by use of the survey technique as well as field observations. In results, annual water delivery per planned and net irrigated areas was 17000 and 27500 m3/ha, respectively. Irrigation ratio (IR) was found as100%. Money collection ratio (MCR) was determined as about 81% for the average of periods 2012-2017. Staff per net unit area (SNUA) was calculated as 0.00075 staff/ha. In exception of cereals, potato plant was maximum crop pattern with as about 82%. The 86% of farmers was age of lower than 60 years. The 50% of the farmers stated irrigation cost was very high or high. The use of sprinkler irrigation method by farmers was detected as about 94%. The 81% of farmers had the time of irrigation process in accordance of crop and soil observations. Poor infrastructure of water delivery systems was the most important problem in irrigated lands of such water user association.