Farklı azot dozlarının ketencik (Camelina sativa (L.) Crantz) bitkisinin tohum verimi ve bazı kalite özelliklerine etkisi
Effects of different nitrogen doses on seed yield and some quality traits of Camelina (Camelina sativa (L.) Crantz)
  1. Tez No: 577011
  2. Yazar: ŞEYMA KALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURHAN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu araştırma 2017 yılında Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri deneme alanında yürütülmüştür. Deneme 'Tesadüf Bloklarında Bölünmüş Parseller Deneme Desenine göre 3 tekrarlamalı olarak kurulmuştur. Araştırmada farklı azot dozlarının ketencik bitkisinde verim ve kalite özelliklerine etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada materyal olarak üç ketencik genotipi [PI 304269, Ames 26667 (Boha), Ames 28372 (NE 2006-1)] ile 6 azot dozu (0, 3, 6, 9, 12 ve 15 kg/da) kullanılmıştır. Denemede, bitki boyu, yan dal sayısı, bitki başına tohum verimi, tohum verimi, 1000 tohum ağırlığı, ham yağ oranı ve yağ verimi karakterleri incelenmiştir. Elde edilen verilere göre karakterler üzerinde genotipler ve dozlar arasındaki farklılıkların yanı sıra genotip x doz interaksiyonları da önemli bulunmuştur. Dekara en yüksek tane verimi 110,3 kg/da ile Ames 26667 genotipinden, en düşük verim ise 69,6 kg/da ile Ames 28372 genotipinden elde edilmiştir. PI 304269 genotipinde kontrol parsellerinden elde edilen yağ oranı (% 39,7) en yüksek yağ oranı olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was conducted at Applying Research Field, Faculty of Agriculture University of Namık Kemal in 2017. The research was conducted using a randomized complete block, split block design with three replicates. . The aim of this research was to determine effects of different nitrogen doses on seed yield and some quality traits of camelina. The three genotypes of camelina [PI 304269, Ames 26667 (Boha), Ames 28372 (NE 2006-1)] was used as a material. In this research six nitrogen doses (0, 3, 6, 9, 12, 15 kg/da) were used. In the study plant height, branch number, seed yield per plant, seed yield, 1000 seed weight, oil content and oil yield were investigated. According to the results of this research, differences between genotypes and nitrogen doses as well as genotype x nitrogen doses were found significant. The highest seed yield was determined from Ames 26667 genotype (110,3 kg/da) and the lowest seed yield was determined from Ames 28372 genotype (69,6 kg/da).