Elektriksel büyük antenlerin dizilerinde ışıma örüntüsü ve polarizasyon şekillendirme
Shaping radiation pattern and polarization for array of electrically large antennas
  1. Tez No: 702868
  2. Yazar: SEZGİN ÖRDEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KIZILAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Haberleşme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Haberleşme Sistemlerinde kulanılan yüksek kazançlı antenlerde, kullanıldığı platformda az yer kaplayan antenler tercih edilmesi sistemde mekanik açıdan avantaj sağlar. Mikroşerit dizi anten kullanımında (kayıp tanjant), hat kayıpları, yüzey pürüzlülüğü ve ışıma kayıplarınndan dolayı yol kayıpları çok yüksek olmaktadır. Mikroşerit dizi antenlere alternatif olarak horn anten dizileri kullanılabilmektedir. Aynı açıklıktaki anten için daha az eleman ve daha az karmaşık besleme sistemi kullanılmaktadır. Besleme sistemi dalga kılavuzlarından oluştuğu için mikroşerit hatlara göre çok daha düşük yol kaybı meydana gelmektedir. Horn antenler açıklığının büyük olmasından dolayı dizi haline getirildiğinde elemanlar arası mesafe artar ve ızgara kulakçık adı verilen ana huzmeye genlik olarak yakın olan istenmeyen lob oluşmaktadır. Bu çalışmada horn dizi anten açıklık olarak düşünülüp düşük yan lob seviyesini verebilecek açıklık elektrik alan dağılımı elde edilip o elektrik alan dağılımını verebilecek birim hornlar tasarlanarak istenilen yan lob yüksekliği elde edilmesi hedeflenmektir.
Özet (Çeviri)
In high-gain antennas used in communication systems, it is mechanically advantageous to prefer antennas that take up little space on the platform as much as possible. In microstrip array antenna design conductor loss, loss tangent, surface roughness, and radiation losses in the lines can make extremely high line losses. As an alternative to microstrip array antennas, horn array antennas can be used. Fewer elements and a less complex feeding system are used for the antenna with the same aperture. Since the feeding system consists of waveguides, much lower path loss occurs compared to microstrip lines. Due to the large physical size of a horn antenna aperture, unwanted lobes called grating lobes which have amplitude close to the main lobe occurs when the array structure is formed. This study aims to obtain the desired sidelobe height by considering the horn array antenna as an aperture, obtaining the aperture electric field distribution that can give a low sidelobe level, and designing unit horns that can give that electric field distribution.