Inula viscosa ekstraktı ve Cytosine arabinoside'in akut miyeloid lösemi hücre hattında antiproliferatif ve apoptoz tetikleme etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of antiproliferative and apoptosis inducing effects of Inula viscosa extract and Cytosine arabinoside on acute myeloid leukemia cell line
  1. Tez No: 577024
  2. Yazar: SHIVA MARZI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİŞAN YILDIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Biyoloji, Kimya, Allergy and Immunology, Biology, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Akut Miyeloid Lösemi (AML), hematopoetik sistemin çok yaygın bir malign tümörüdür. AML tedavisinde Cytosine Arabinoside apopitotik etkili bir ilaçtır. Akdeniz havzasının yabani bir otu olan Inula viscosa (L.) Aiton, antikanser, antienflamatuar, antimikrobiyal ve diğer birçok özelliğinden dolayı yıllarca geleneksel tıpta kullanılmıştır. Bu çalışmada Inula viscosa etil alkol ekstraktının Akut Miyeloid Lösemi hücre hattı üzerinde apoptotik etkisinin değerlendirilmesi ve Cytosine Arabinoside (Ara-C) ile karşılaştırılması amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Inula viscosa yaprak ve çiçeklerinden ayrı ayrı etil alkol ekstraktı elde edildi. AML-M2 hücre hattı (Kasumi-6) üzerinde Ara-C, Inula viscosa yaprağı ve çiçeği ekstraktlarının apoptotik etkisi doza ve zamana bağımlı bir şekilde Annexin V / PI boyaması ile Flow sitometride değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: Acute Myeloid Leukemia (AML) is a very common malign tumor of the hematopoietic system. The Cytosine Arabinoside is a drug have an apoptotik effect in Acute Miyeloid Leukemia treating. Inula viscosa (L.) Aiton, a wild herb of Mediterranean Region, has been used in traditional medicine for years due to its anticancer, anti-inflammatory, antimicrobial and many other properties. We aimed to evaluate the apoptotic effect of Inula viscosa ethyl alcohol extract on Acute Myeloid Leukemia cell line and compare with Cytosine Arabinoside (Ara-C). Material and Method: Ethanol extracts of leaves and flowers of Inula viscosa was obtained separately. The apoptotic effects of Ara-C, Inula viscosa leaves and flowers extracts on AML M2 cell line (Kasumi-6) was assessed by Annexin V / PI staining in Flow cytometery as dose and time dependent manner.