Kimyasal yöntemlerle gümüş tozu üretimi vetitanyumun özelliklerine etkisinin incelenmesi
Silver powder production by chemical methods andinspection of the effect on titanium properties
  1. Tez No: 577041
  2. Yazar: SÜMEYYE ERKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RIDVAN YAMANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Endüstriyel uygulamalarda gümüş tozlarının birçok kullanım alanı vardır. Son zamanlarda biyomalzemelerin antibakteriyel özelliklerinin geliştirilmesine yönelik yapılan çalışmaların sayısında artış gözlenmektedir. Tez kapsamında yüksek saflıkta gümüş tozlarının kimyasal yöntemler ile üretimi ve ardından metalik biyomalzemeler içerisinde oldukça fazla kullanılan titanyumun özelliklerine etkisi incelenmiştir. Tüm üretim süreçleri toz metalürjik prosesler kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın ilk bölümünde saf gümüş tozları kimyasal tekniklerle üretilmiştir. İkinci bölümde ise elde edilen saf gümüş tozları saf titanyuma ağırlıkça % 5 olacak şekilde ilave edilmiştir. Elde edilen karışımlar tek eksenli sıcak pres cihazı ile sinterlenerek numuneler üretilmiştir. Titanyumun yüksek oksijen afinitesinden dolayı sinterleme işlemleri vakum altında gerçekleştirilmiştir. Elde edilen numunelerin yoğunlukları ölçülmüş ardından mekanik dayanımlarının belirlenmesi amacı ile sertlik ve aşınma testleri yapılmıştır. Son olarak üretilen malzemelerin biyomedikal alanda kullanımlarının uygunluğunu belirlemek amacı ile antibakteriyel aktivite ve sitotoksisite özellikleri ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Silver powders are used in many industrial applications. Recently, there is an increasing demand on the development of antibacterial properties of biomaterials. In this thesis, the production of high purity silver powders by chemical methods and their effects on the titanium which is widely used in metallic biomaterials were investigated. All production processes were carried out using powder metallurgical processes. In the first part of the study, pure silver powders were produced by chemical techniques. In the second part, the obtained pure silver powders were added to the pure titanium as wt. 5%. The obtained mixtures were sintered with uniaxial hot press device and samples were produced. Due to the high oxygen affinity of titanium, sintering was carried out under a vacuum atmosphere. The density of the obtained samples were measured, hardness and wear tests were performed to determine their mechanical behavior. Finally, antibacterial activity and cytotoxicity properties were investigated to determine the suitability of the materials to be used in biomedical applications.