İncüvez Deresi algleri üzerine floristik bir araştırma
A floristic research on algae of İncüvez Stream
- Tez No: 577040
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF NEYRAN SOYLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
İncüvez Dereresi (Bulancak) fitoplankton ve epilitik alg florasının mevsimsel değişimini incelemek amacıyla belirlenen istasyonlardan Ağustos 2017-Temmuz 2018 tarihleri arasında periyodik olarak her ay su ve taş örnekleri alınmıştır. Örneklerden elde ettiğimiz verilere dayalı olarak alg türlerinin sayım ve teşhisleri yapılarak mevsimsel değişimler gözlemlenmiştir. İncüvez Deresi'ndeki (Bulancak) fitoplankton florasında Ochrophyta (45 takson), Chlorophyta (5 takson), Cyanobacteria (4 takson), Charophyta (2 takson), Euglenophyta (2 takson) divizyolarına ait toplam 58 takson tespit edilmiştir. İncüvez Deresi epilitik florasında ise Ochrophyta (50 takson), Chlorophyta (1 takson), Cyanobacteria (1 takson), Charophyta (1 takson), Euglenophyta (1 takson) divizyolarına ait toplam 54 takson tespit edilmiştir. İncüvez Deresi alg florasında Ochrophyta divizyosu üyeleri tür sayısı ve bolluğu açısından dominant olduğu saptanmıştır. Klorofil-a miktarı aylık hesaplanması ve klorofil-a miktarının fitoplanktonun yoğunluğuna paralel bir değişim gösterdiği ve aylık tür çeşitliliği ve bolluğunun yağışlardan olumsuz etkilendiği tespit edilmiştir. İncüvez Deresi fitoplankton ve epilitik alg florasına Cluster (kümeleme analizi), Shannon-Weaver çeşitlilik ve düzenlilik indeksleri, MDS (çok boyutlu ölçekleme) analizi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
To investigative phytoplankton and epilithic algal flora of İncüvez Stream(Bulancak), stone and water samples were taken periodically from the defined stations between June 2017- May 2018. Countings and identifications of the samples were made. Thereby, seasonal variations of the algae were determined. A total of 58 taxa were identified belonging to divizyo of Ochrophyta (45 taxa), Chlorophyta (5 taxa), Cyanbacteria (4 taxa) , Charophyta (2 taxa) and Euglenophyta (2 taxa) in the phytoplankton of İncüvez Stream. A total of 54 taxa were identified belonging to divizyo of Ochrophyta (49 taxa), Chlorophyta (1taxa), Cyanobacteria (1 taxa), Charophyta (1 taxa) and Euglenophyta (1 taxa) on epilithic algae of İncüvez Stream. Ochrophyta members were rich in species diversity and intensity in the algal flora of İncivez Stream. The amount of chlorophyll-a were calculated monthly and chlorophyll-a showed usually similar values to the density of the phytoplankton in both phytoplankton and epilithic flora. Also It has been determined that monthly varieties and abundance are affected negatively by rainfall. Cluster analysis, Shannon-Weaver diversity and evenness and MDS were applied on phytoplankton and epilithic flora.