Ruminantlar için arpa yerine kurutulmuş dut posasının kullanılabilirliğinin araştırılması
Investigation of availability of dried mulberry pomace instead of barley for ruminants
  1. Tez No: 577081
  2. Yazar: İSMET BURAK KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA SELÇUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: Yapılan bu çalışmanın amacı, arpanın, kurutulmuş beyaz dut posası (KBDP) ve kurutulmuş kırmızı dut posası (KKDP) ile farklı düzeylerde ikamesinin in vitro gerçek sindirilebilirlik (IVGS) değerleri üzerine etkisinin belirlenmesidir. Materyal ve Metot: Araştırmada arpanın KBDP ve KKDP ile ikamesi amacıyla, arpa (%100), KBDP (%100), KKDP (%100), arpa+KBDP (%75+%25), arpa+KBDP (%50+%50), arpa+KBDP (%25+%75), arpa+KKDP (%75+%25), arpa+KKDP (%50+%50), arpa+KKDP (%25+%75) olacak şekilde karışımlar hazırlandı. Karışımları içeren filtre torbalar, tampon çözeltiler ve rumen sıvısı Ankom Daisyıı in vitro fermentasyon sistemi için tanımlanan şekilde hazırlandı ve inkübe edildi. Karışımların in vitro gerçek sindirilebilirlik (IVGSYEM), in vitro gerçek kuru madde sindirilebilirlik (IVGKMS), in vitro gerçek organik madde sindirilebilirlik (IVGOMSKM) ve in vitro gerçek NDF sindirilebilirlik (IVGNDFSKM) değerleri hesaplandı. Bulgular: Çalışmada arpanın %25 düzeyinde KBDP ile ikamesinin IVGSYEM, IVGKMS ve IVGOMSKM değerleri arpanınkilere, arpanın %50 düzeyinde KBDP ile ikamesinin IVGSYEM, IVGKMS ve IVGOMSKM değerleri ise arpanın %25 düzeyinde KBDP ile ikame edilen değerlerine benzer bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to determine the effect of substitution of barley with the different amounts of dried white mulberry pomace (DWMP) and dried red mulberry pomace (DRMP) on in vitro true digestibility (IVTD) values. Material and Method: In the study, the mixtures were formed as barley (%100), DWMP (%100), DRMP (%100), barley+DWMP (%75+%25), barley+DWMP (%50+%50), barley+DWMP (%25+%75), barley+DRMP (%75+%25), barley+DRMP (%50+%50), barley+DRMP (%25+%75) to replace barley with DWMP and DRMP. The filter bags containing the mixtures, buffer solutions and rumen fluid were prepared and incubated described for Ankom Daisyıı in vitro fermentation system. In vitro true digestibility (IVTDFEED), in vitro true dry matter digestibility (IVTDMD), in vitro true organic matter digestibility (IVTOMD) and in vitro true NDF digestibility (IVTNDFD) values of the mixtures were calculated. Results: In the study, the IVTDFEED, IVTDMD, IVTOMD values of 25% of the barley substitution with DWMP were found to be similar to both those of barley and 50% of the barley substitution with DWMP.