Farklı silaj katkılarıyla hazırlanan dev kralotu (Pennisetum hybridum) silajlarında in vitro rumen fermantasyonu ve metan üretiminin belirlenmesi
Determination of in vitro rumen fermentation and methane production in giant kinggrass (Pennisetum hybridum) silage prepared with different silage additives
  1. Tez No: 764633
  2. Yazar: MURAT EREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERRİN KOCAOĞLU GÜÇLÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışma, dev kralotu (Pennisetum hybridum) bitkisinden farklı katkı maddeleri ile hazırlanan silajların besin madde içerikleri ve in vitro sindirim parametrelerinin tespit edilerek, ruminantlar için alternatif bir kaba yem kaynağı olarak kullanılabilirliğinin belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Ayrıca hazırlanan silajların besi sığırı tam rasyonunda (TMR) mısır silajı yerine % 25, %50, %75 veya %100 oranlarında kullanılmasının in vitro parametlerde oluşan değişimler ile in vitro rumen sıvısı amonyak azotu ve rumen uçucu yağ asitleri düzeylerine olan etkileri de araştırılmıştır. Bu amaçla 120 günlük vejetasyon süresine ulaşmış dev kralotu (Pennisetum hybridum) bitkisinden katkısız, bakteriyel inokulant+enzim, fumarik asit ve arpa unu katkıları ile 10'ar paralel halinde dört farklı silaj grubu oluşturulmuş ve 60 gün süreyle fermantasyona bırakılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to detect the nutrient content and in vitro digestion parameters of silages prepared with different additives from giant kinggrass (Pennisetum hybridum) to determine its availability as an alternative roughage source for ruminants. In addition, the effects of using 25, 50, 75 or 100% of prepared silages instead of corn silage in beef cattle total mixed ration (TMR) on the changes in in vitro parameters and on in vitro rumen fluid ammonia nitrogen and levels of rumen volatile fatty acids were also investigated. For this purpose, four different silage groups were created in 10 parallels with the additives of bacterial inoculant+enzyme, fumaric acid and barley flour from the giant kinggrass (Pennisetum hybridum) plant, which has reached a vegetation period of 120 days, and left to fermentation for 60 days.