Kemik metastazı olan meme kanserli hastalarda metastatik volüm ölçümünün iskelet ilişkili olaylara ve iskelet dışı olaylara etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of metastatic volume measurement on skeletal related events and non-skeletal events in breast cancer patients with bone metastasis
- Tez No: 577082
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT NEDİM AYTEKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Ortopedi ve Travmatoloji, Oncology, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Giriş ve Amaç: Meme kanseri kadın popülasyonunda en sık görülen ve en sık ölüme neden olan kötü huylu tümördür. Kemik metastazı meme kanserinde en sık görülen uzak metastaz olarak karşımıza çıkmaktadır. Kemik metastazı olan hastaların takibinde patolojik kırık, spinal kord kompresyonu, hiperkalsemi, kemik ağrısı, radyoterapi gerekliliği ve cerrahi gerekliliği iskelet ilişkili olaylar olarak tanımlanmaktadır. İskelet ilişkili olaylar hastaların morbidite ve mortalitesini arttırmaktadır. Tanı ve tedavideki gelişmeler ile birlikte meme kanserinden, kanser gelişiminde sağ kalımı ve tedaviyi etkileyen prognostik ve prediktif faktörlere ilgi artmıştır. İskelet ilişkili olayların görülmesini engellemek ve riskli hastalarda daha agresif tedaviler uygulamak özellikle hastaların morbidite ve mortalitesini azaltacaktır. Buna karar vermede birçok prognostik ve prediktif değerler tanımlanmış olsa da daha etkin prognostik ve prediktif kriterlere ihtiyaç vardır. Bu çalışmanın amacı; metastatik volüm ölçümünün meme kanserli hastalarda iskelet ilişkili olaylara ve sağkalıma etkisini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışma için Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde İç Hastalıkları A.B.D Medikal Onkoloji kliniğinde 2005 ve 2019 yılları arasında meme kanseri tanısı olan 957 hasta taranmış, dışlanma kriterlerini içermeyen 82 hasta dahil edilmiştir. Hastalar metastaz volümü açısından iki şekilde sınıflandırıldı. Metastatik kemik sayısına göre yapılan volüm ölçümünde metastatik volüm ikiye ayrıldı. Gruplar yüksek volüm ve düşük volüm olarak sınıflandırıldı. Metastatik kemik lokalizasyonuna göre yapılan volüm ölçümünde metastatik volüm için üç grup yapıldı. Hastalar ayrıca iskelet ilişkili olaylar, viseral ve beyin metastazı ve aldığı tedavilere göre de değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Background and Aims: Breast cancer is the most common malignant tumor in the female population and the most common cause of death. Bone metastasis is the most common distant metastasis in breast cancer. Pathological fractures, spinal cord compression, hypercalcemia, bone pain, radiotherapy and surgical necessity are defined as skeletal related events in the follow-up of patients with bone metastasis. Skeletal-related events increase morbidity and mortality of patients. With advances in diagnosis and treatment, interest has increased in breast cancer from prognostic and predictive factors affecting cancer survival and treatment. Preventing the occurrence of skeletal related events and applying more aggressive treatments in risky patients will decrease the morbidity and mortality of the patients. Although many prognostic and predictive values have been defined in this decision, more effective prognostic and predictive criteria are needed. The aim of this study is to investigate the effect of metastatic volume measurement on skeletal related events and survival in breast cancer patients. Materials and Methods: For the study, 957 patients diagnosed with breast cancer between 2005 and 2019 in the Department of Internal Medicine, Department of Medical Oncology at Ankara Atatürk Training and Research Hospital were included in the study. The patients were classified in two ways for the volume of metastasis. The volume was measured according to the number of metastatic bones and the metastatic volume was divided into two. Groups were classified as high volume and low volume. Volume measurements were made according to metastatic bone localization and three groups were made for metastatic volume.