Doğadan toplanan kamışsı yumak (Festuca arundinacea schreb.) genotiplerinde morfolojik çeşitliliğin belirlenmesi
Determination of morphological diversity in tall fescue (Festuca arundinacea schreb.) genotypes collected from the nature
  1. Tez No: 577089
  2. Yazar: FAZİLET KALE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu çalışma Türkiye doğal florasından toplanan Festuca cinsinin Festuca arundinacea Schreber türüne ait genotiplerinde morfolojik ilişkilerin belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. 2014 yılında 16 farklı ilden toplanan materyaller sera şartlarında yetiştirilerek 2015 yılında SÜ. Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Uygulama arazisine dikilerek deneme kurulmuştur. 2018 yılında genotiplerin çim tipi ve ot tipi ıslah amacına yönelik 15 adet morfolojik ve tarımsal özellikleri belirlenmiştir. Bu özellikler çim kalitesi, mevsimsel renk değişimi, yaprak dokusu, yoğunluk, salkım oluşturma eğilimi, sonbaharda büyüme şekli, bitki boyu (cm), yaprak eni (mm), yaprak boyu (cm), yaprak alanı (cm2), salkım boyu (cm), son boğum uzunluğu (cm), bitki başına tohum verim (g), 1000 tohum ağırlığı (g), yeşil ot verimi (g/bitki), dir. Morfolojik ve tarımsal özelliklere ait varyans analizi tabloları oluşturularak genotipler arasında önemli farklılıklar olduğunu ortaya konmuş ve genotipler arasında yüksek derecede fenotipik çeşitliliğin bulunduğu gözlenmiştir. Kamışsı yumak soğuk ve kuraklığa dayanıklıdır. İnce dokulu, çim kalitesi yüksek, orta boylu, yaprak eni ve alanı dar, iri tohumlu ve tohum verimi yüksek birçok genotipe sahip olması ile çim tipi değerlendirilebilecek genotiplere sahiptir. Ancak kalın yaprak dokusu, uzun boylu ve yeşil ot verimi en yüksek tür olması sebebiyle öncelikle yem tipi amacıyla değerlendirilmesi daha uygundur.
Özet (Çeviri)
In the study, some agricultural characteristics in terms of usability as a green area and feed plant in the tall fescue (Festuca arundinacea Schreb.) Genotypes collected from nature have been determined. Genotypes superior to these characteristics were selected. The selected genotype are the genotypes of s different tall fescue with in the scope of TÜBİTAK project numbered 113O919. This specie is Festuca arundinacea Schreber.. By evaluating the obtained data, the genotypes of the pasture and forage crops were investigated and their potential for use in the green field was investigated and genetic materials with basic data for breeding studies were obtained. In these plants, herbal and agricultural properties for two purposes including grass and forage plants were examined. Observations and measurements were made in 2018. In fescue (Festuca arundinacea Schreb..) genotypes collected from natüre: grass quality (1-9 scale), change of color by season (1-9 scale), leaf texture (1-9 scale), density (1-9 scale), cluster tendency (1-9 scale), growing type in autumn (1-9 scale), plant height (cm), length of leaf (cm), width of leaf (mm), Re-growth time in the spring (1-9 scale), Cluster Length (cm), Last internode Length (cm), Seed yield per plant (g / plant), 1000 Seed Weight (g), green yield (1-9 scale) features's have been acquire datas. Relations between these properties were determined by correlation analysis. Tall fescue is cold and drought resistant. With its fine texture, high grass quality, medium length, narrow leaf width and narrow area, coarse seed and high seed yield, it has genotypes that can be evaluated as grass type. But the thick leaf texture, tall and green grass must have the highest species yield.