Çiğ süt pazarlama kanalları ve pazarlama bilgi sistemleri: Trabzon ili Tonya ilçesi örneği
RAW MILK MARKETING CHANNELS AND MARKETING INFORMATION SYSTEMS: THE CASE OF TONYA DISTRICT OF TRABZON PROVINCE
- Tez No: 577090
- Danışmanlar: PROF. DR. KÜRŞAT DEMİRYÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırmanın amacı, Trabzon İli Tonya ilçesinde bulunan çiğ süt üreticilerinin işgücü paylaşımının ortaya çıkartılması, üretim ve pazarlama karar vericilerinin ortaya konulması, pazarlama kanallarının tespit edilmesi ve pazarlama bilgi sistemlerini ortaya koymaktır. Üretim ve pazarlama esnasında kadın üreticilerin rolü (%75), erkek üreticilere (%25) göre daha fazladır. Buna rağmen, gerek kooperatif üyelikleri, gerek Çiftçi Kayıt Sistemi üyeliği erkeklerde daha yüksektir. Araştırmanın birincil verileri basit tesadüfi örnekleme yöntemiyle seçilen 116 üreticiyle yüz yüze yapılan anketlerden elde edilmiştir. Genel görüş kooperatifin yararlı olduğu ancak iyi yönetilemediği şeklindedir. Üreticilerin %39,7'si özel firmaları daha başarılı bulmaktadır. Kooperatifi başarılı bulan üreticilerin oranı sadece %21,5 olup, üreticilerin %38,8'i her iki kuruluşun da başarılı olmadığını düşünmektedir ancak alternatifleri olmadığı için kooperatif/özel firmalara süt satmak zorunda kaldıklarını belirtmişlerdir. Ortalama üretici yaşı 53 olup, üreticilerin %87,1'i çiğ süt satışı yapmaktadır. Genç üreticilerde ise alternatif pazarlama kanalları söz konusudur. Üreticilerin %12,9'u hiçbir aracı kullanmadan çiğ sütünü ya da süt ürününü alıcıya daha yüksek fiyattan ulaştırarak, kendileri için daha yüksek getiri sağlamaktadır. Pazarlama bilgi sistemi olarak üreticilerin %75,6'sının kendi tecrübelerine güvendikleri, bilgiye ihtiyaç duymadıkları ortaya konmuştur. Üreticilerin %81,9'u tarımsal desteklemelerden faydalandıklarını belirtmiş; üretim ve pazarlamanın önündeki engellerin aşılması için girdi fiyatlarının daha ucuz olması ve destekleme miktarlarının artırılma isteği genel görüşlerine yansımıştır. Üreticileri memnun edecek fiyattan alım olduğu ve zamanında ödeme yapıldığı takdirde kişilerin güveni artacak ve kooperatif açısından üretim kapasitesi tekrar artabilecektir. Modern satış teknikleri ile ilçenin meşhur tereyağı ve diğer süt ürünlerinin tanıtımı daha iyi yapılabilir ve ilçede yok olmaya yüz tutan hayvancılık yeniden değerli hale gelebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to reveal the labor sharing of raw milk producers in Tonya district of Trabzon province, to reveal production and marketing decision makers, to determine marketing channels and to reveal marketing information systems. The role of female producers (75%) in production and marketing is higher than that of male producers (25%). However, both the membership of the cooperative and the membership of the Farmer Registration System are higher among men. The primary data of the study were obtained from face-to-face surveys with 116 producers selected by simple random sampling method. The general view is that the cooperative is useful but not well managed. 39.7% of the producers find private companies more successful. The rate of the producers who found the cooperative successful was only 21.5% and 38.8% of the producers thought that both organizations were not successful but they had to sell milk to cooperative / private companies because they had no alternatives. The average age of producers is 53 and 87.1% of the producers sell raw milk. Young manufacturers have alternative marketing channels. 12.9% of the producers provide raw milk or dairy products to the buyer at a higher price without using any intermediary and provide higher returns for themselves. As a marketing information system, it was revealed that 75.6% of the producers trust their own experience and do not need information. 81.9% of the producers stated that they benefited from agricultural supports; In order to overcome the barriers to production and marketing, cheaper prices of input prices and the desire to increase the amount of support were reflected in their general views. If there is a purchase at the price that will satisfy the producers and payment is made on time, the confidence of the people will increase and the production capacity may increase again for the cooperative. With the modern sales techniques, the famous butter and other dairy products of the district can be promoted better and livestock that is about to disappear in the district can become valuable again.