Sezaryen ve vajinal doğum yapmış annelerin bebeklerine bağlanma durumunun belirlenmesi
Determination of the atttachment status of mothers having caesarean and vaginal birth to their babies
  1. Tez No: 577098
  2. Yazar: BAHAR YÖRÜK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMRA ÇEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Araştırma, sezaryen ve vajinal doğum yapmış annelerin bebeklerine bağlanma durumunu belirlemek amacıyla kesitsel ve tanımlayıcı türde yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini, Bitlis Devlet Hastanesi ve Tatvan Devlet Hastanesi çocuk servislerinde 1-4 aylık bebeği olan, 80 sezaryen doğum ve 80 normal doğum yapan toplam 160 anne oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında“Anne - Bebek Tanıtım Formu”ve“Maternal Bağlanma Ölçeği”kullanılmıştır. Veriler Eylül 2017-Mart 2018 tarihleri arasında çalışmayı kabul eden annelerle yüz yüze görüşme yöntemi ile elde edilmiştir. Verilerin analizinde sayılar, yüzdelikler, en az ve en çok değerler ile ortalama ve standart sapmaların yanı sıra normal dağılan ölçümlerde Bağımlı gruplarda T testi ve Varyans analizi, normal dağılmayan ölçümlerde Kruskall Wallis analizi ve Mann Whitney-U analizi kullanılmıştır. Araştırmada vajinal doğum yapan kadınların maternal bağlanma ölçeği puan ortalaması 92,93±5,80, sezaryen doğum yapan kadınların maternal bağlanma ölçeği puan ortalaması 94,94±5,36 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The study was carried out in a cross-sectional and descriptive manner in order to determine the attachment status of the mothers who had cesarean and vaginal delivery to their babies . The sample consisted of a total of 160 mothers with a 1- 4 month old baby, 80 of them have caesarean deliveries and 80 of them have normal deliveries in the child services of Bitlis State Hospital and Tatvan State Hospital. The“Mother - Infant Description Form”developed by the researcher and“Maternal Attachment Scale”(MAS) were used in the data collection. The data were obtained from face to face interviews with mothers who agreed to join the research between September 2017 and March 2018. In the analysis of the data, numbers, percentages, mean and standard deviations, minimum and maximum values, T-test and Variance analysis in dependent groups, Kruskall Wallis and Mann Whitney-U analyses for the measurements that were not normally distributed were used. MAS mean score of the women who had vaginal delivery were 92.93 ± 5.80, and MAS mean score of the women who had cesarean delivery were 94.94 ± 5.36.