Graflardaki bazı parametreler ve aralarındaki bağıntılar
Some parameters in graphs and relations between these parameters
- Tez No: 577099
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE DİLEK MADEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Graf teori, uygulamalı matematiğin oldukça kullanışlı bir çalışma alanıdır. Son yıllarda, graf teorinin günlük yaşam problemlerine pratik çözümler ürettiği için matematikte hızlı bir şekilde ilgi odağı haline gelmiştir. Graf teoride sık kullanılan topolojik indeksler, organik bileşiklerin yapısal özelliklerini açıklamak ve tahminde bulunmak için kullanılan sayılardır. Günümüzde bir çok topolojik indeks tanımlanmıştır. Tez beş ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde graf teori ile ilgili temel tanım ve parametreler, ardından tezde kullanılan kaynaklar ile ilgili bilgiler yer almaktadır. İkinci bölümde bazı temel matris ve lineer cebir bilgileri verilmektedir. Üçüncü bölümde Laplacian-Tipi enerji tanımlanmış ve bunun için bazı alt ve üst sınırlar elde edilmiştir. Dördüncü bölümde birinci Zagreb indeks için bazı alt sınırlar elde edilmiştir. Son bölümde ise tezde elde edilen sonuçlar ve öneriler tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Graph theory is a very useful area of applied mathematics.In resent years, Since graph theory has produced practical solutions to the problems of daily life, it has quickly become the center of attention in mathematics. Topological indexes commonly used in graph theory are numerical values used to explain and predict the structural properties of organic compounds. Today, many topological indices are defined. The thesis contains five main sections. In the first section, basic and fundamental definitions and parameters and then, informations about the references in the thesis are given. In the second section, some basic matrix definitions and informations of linear algebra are given. In third section, The Laplacian-Like energy is defined. Some lower and Upper bounds are obtained for Laplaican-Like energy. In fourth section, Some lower bounds are obtained for first Zagreb index. The final section discusses the results obtained in the thesis with suggestions.