Doğum şeklinin anne ve bebek bağlanmasına olan etkisinin belirlenmesi
Determining the effect of birth mode on mother and baby attachment
- Tez No: 802894
- Danışmanlar: PROF. DR. SİMGE ZEYNELOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Doğum, Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Araştırma, annelerin doğum şeklinin bağlanmaya etkisini belirlemek amacıyla kesitsel ve tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini Gaziantep Şehitkamil Devlet Hastanesi doğum ve kadın hastalıkları servisinde yatan yeni doğum yapmış anneler arasından basit rastgele örnekleme yöntemiyle seçilmiş 250 vajinal doğum ve 250 sezaryen doğum yapmış toplam 500 anne oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak, anket formu ile“Doğum Sonrası Bağlanma Ölçeği (DSBÖ)”(Cronbach Alfa Güvenirlik Katsayısı 0.75) kullanılmıştır. Anket formunda annelerin sosyo-demografik özellikleri ile anne ve bebek bağlanmasını etkileyeceği düşünülen özelliklere yönelik sorular yer almaktadır. Anket formu ve DSBÖ 15 Mayıs-15 Temmuz 2022 tarihleri arasında uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler SPSS (ver:23.0) bilgisayar programında; güvenirlik analizi, tanımlayıcı istatistikler, Ki-Kare Analizi, Bağımsız gruplarda t testi ve ANOVA Varyans analizi testi kullanılarak değerlendirilmiştir. DSBÖ puan ortalamaları ile annelerin yaşı, gelir durumu, çocuk sayısı, gebeliği öğrendiğinde yaşadığı duygu durumu, çevresinden gebelikte ilgi duyma durumu, gebeliği sonlandırma düşüncesi, gebelikte profesyonel destek alma durumu, bebek ile doğum sonrası ten tene temas yaşama durumları arasındaki farkın istatistiksel açıdan önemli olduğu belirlenmiştir (p < 0.05). Yapılan t testi analizi sonucuna göre; doğum şekline göre doğum sonrası bağlanma düzeyleri arasında anlamlı bir fark olduğu, vajinal doğum yapan kadınların doğum sonrası anne-bebek bağlanma düzeyinin daha yüksek olduğu bulunmuştur (p < 0.05). Sonuç olarak, vajinal doğum yapan annelerin bebeklerine bağlanma düzeylerinin, sezaryen yapan annelere göre daha yüksek olduğu ve vajinal doğum yapan annelerin doğum sonrası bağlanma sorunu olmadığı saptanmıştır. Sezaryenle doğum yapan annelerin doğum sonrası bağlanma sürecinin sağlıklı başlaması için annenin fonksiyonel durumunu güçlendirmek, destekleyici eğitimler vermek ve bireye özgü danışmanlık yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The research was conducted cross-sectionally and descriptively in order to determine the effect of mothers' mode of birth on attachment. The target population of the study is sample of a total of 500 mothers, 250 of whom gave vaginal births and 250 of them giving caesarean births, who were selected by simple random sampling method from among the newly-delivering-mothers who were hospitalized in Gaziantep Sehitkamil State Hospital, obstetrics and gynecology department. As a data collection tool, the“Postpartum Attachment Scale (PAS)”(Cronbach Alpha Reliability Coefficient 0.75) was used in addition to the questionnaire form. The questionnaire form includes questions about the socio-demographic characteristics of mothers and characteristics which are thought to affect mother and baby attachment. The questionnaire form and the PAS were applied between May 15 and July 15, 2022. The data obtained from the research were evaluated using the SPSS (ver:23.0) computer program; reliability analysis, descriptive statistics, Chi-Square Analysis, t test in independent groups and ANOVA Variance analysis test. It has been determined that the difference between the average DSBÖ score and the age of mothers, income status, number of children, the emotional state she experienced when she learned her pregnancy, the state of interest during pregnancy from her environment, the thought of terminating pregnancy, the state of receiving professional support during pregnancy, the state of skin-to-skin contact with the baby after childbirth is statistically significant (p < 0.05). According to the results of the t-test analysis, it was found that there is a significant difference between postpartum attachment levels according to the mode of birth, and the postpartum mother-baby attachment level is higher for women who have vaginal birth (p < 0.05). As a result, it was found that the attachment levels of mothers who gave vaginal birth to their babies were higher than those of mothers who had caesarean birth, and mothers who gave vaginal birth did not have postpartum attachment problems. It is recommended to strengthen the functional status of the mother, to provide supportive trainings and to provide individual-specific counseling for the healthy start of the postpartum attachment process of mothers who gave birth by cesarean.