Nanografen/silika katkılı cam/epoksi hibrit kompozitlerin mekanik davranışlarının incelenmesi
Investigation of mechanical behavours of nanographene/silica filled hybride composites
- Tez No: 577103
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET TURAN DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu tez çalışmasında; ağırlıkça %0.5 nanografen plaka (GRPN), %4 nanosilika (SiO2), nanohibrit(%0.5 GRFN+ %4 SiO2) katkılı Cam/Epoksi nanokompozitlerin ve katkısız Cam/Epoksi kompozitlerin mekanik özellikleri incelenmiştir. Nanopartikül katkılı Cam/Epoksi nanokompozitlerin mekanik özelliklerinde meydana gelen değişimler birbirleri ve referans olarak kabul edilen katkısız Cam/Epoksi kompozitler ile mukayese edilmiştir. Nanohibrit (GRFN+SiO2), GRFN ve SiO2 nanopartikül katkılı Cam/Epoksi kompozitlerin çekme dayanımlarında artış sırasıyla %37, %35 ve %30 olarak belirlenmiştir. Hibrit nanokompozitler en yüksek çekme dayanımı göstermiştir. Charpy darbe deneylerinde en yüksek darbe enerjisi %119'lık artış ile %0.5 GRFN katkılı Cam/Epoksi nanokompozitler göstermiştir. Üç nokta eğme deneylerinde %69 oranında artış ile en yüksek ortalama eğme kuvveti nanohibrit(%0.5 GRFN + %4 SiO2) Cam/Epoksi kompozitlerde belirlenmiştir. Statik tokluk değerlerinde ise en yüksek değeri %68'lik artış ile nanografen katkılı Cam/Epoksi kompozitler sergilemiştir. SEM ve mikroskop hasar analizlerinde nanopartikül katkısının delaminasyon ve elyaf/matris ara yüzey ayrılma hasarlarını sınırlandırdığı ve iyi ara yüzey sağladığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it was investigated of the mechanical properties of 0.5wt% nanografene plate (GRPN), 4 wt% nanosilica (SiO2) and nanohybrid (0.5wt% GRFN + 4wt% SiO2) filled E-Glass/Epoxy nanocomposites and unfilled E-Glass/Epoxy composites. The changes in the mechanical properties of nanoparticle filled E-Glass/Epoxy nanocomposites and unfilled E-Glass/Epoxy composites which are taken as reference were compared each other.The increases of tensile strengths of nanohybrid (0.5%wt GRFN + 4%wt SiO2), 0.5%wt GRFN and 4%wt were determined as %37, %35 and %30 respectively. Hybrid nanocomposites showed the highest tensile strength. 0.5%wt. GRFN filled E-Glass/Epoxy nanocomposites showed with 119% of increase. The highest average flexural strength with 69% increase was found in nanohybrid(0.5 wt% GRFN + 4 wt% SiO2) fillen E-Glass / Epoxy composites. Nanografene filled E-Glass/Epoxy composites showed the highest static toughness value with 68%wt. increase. It was considered that nanoparticle addition into E-Glass/Epoxy composites limited the failures of delamination and debonding and provided the fine interface between fiber and matrix