Scanning probe microscopy for optoelectronic characterization at the nanoscale
Tarama sonda mikroskobu ile nanometre düzeyinde elektriksel karakterizasyon
  1. Tez No: 275101
  2. Yazar: MUSTAFA ÜREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİM ÇIRACI, YRD. DOÇ. DR. AYKUTLU DÂNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Physics and Physics Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada, nano yapıda olan yüzeylerin tarama sonda mikroskobukullanılarak, elektrostatik kuvvet ve tünelleme akımı ölçümleri yoluylakarakterizasyonu için yöntemler öneriyoruz. Bunun için, elektrostatik kuvvetmikroskobunda (EKM) 10 nm'den daha küçük düzeyde çözünürlük elde edildive bu neticenin elde edilebilmesinin sebepleri uç-nümune kapasitansı ve ucuntasarımından kaynaklanan mekanik titreşimler cinsinden izah edildi. EKM'deuç-nümune etkileşimleri basit bir uç-nümune kapasitansı modelinden dahagenişletilmiş bir devre ile modellenerek incelendi. Yüzey fotovoltajı ölçümleriyapıldı ve bu ölçümün EKM'de doğrulanması frekans tepkisi de ölçülereksağlandı. Ayrıca, EKM ölçümlerini, tünelleme akımı ölçümleriyle birleştirerek,grafen/grafen oksit nümunelerinin optoelektronik özellikleri karakterize edildi.
Özet (Çeviri)
In this work, we propose methods for electrical characterization of nanostructuredsurfaces using electrostatic force and tunneling current measurements inscanning probe microscopy. Resolution smaller than 10 nm in electrostatic forcemicroscopy (EFM) is attained and reasons for this attainment is explained interms of the tip-sample capacitance and mechanical vibrations of tip design. Dynamicmeasurements are done in EFM using a lumped model for tip-sampleelectrostatic interaction instead of a simple tip-sample capacitance model. Surfacephotovoltage measurements are done and assured in EFM using frequencyresponse techniques. Also, combining tunneling current measurements by EFMmeasurements, optoelectonic properties of graphene/graphene oxide samples arecharacterized.