Mısır koçanının sülfürik asit, hidrojen peroksit ve ultrasoundön işlemleri ile çözünmüş şeker üretiminin optimizasyonu
Optimization of soluble sugar production of corn cob bysulfuric acid, hydrogen peroxide and ultrasoundpretreatment
- Tez No: 577102
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ECE ÜMMÜ DEVECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Çevre Mühendisliği, Energy, Environmental Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu yüksek lisans tezinde, Niğde ve çevre illerden temin edilen mısır koçanları, biyoyakıt potansiyelinin arttırılmasında fizikokimyasal (H2SO4, H2SO4+US, H2O2, H2O2+US) önişlemlerin etkisi belirlenmiştir. Uygulanan önişlemlerin optimizasyonunun belirlenmesinde istatistiki metot RSM (Response Surface Methods) Box-Behnken tasarımı kullanılmıştır. Tasarımda kullanılan yanıtlar Toplam Şeker (TŞ) ve İndirgen Şeker (İŞ) konsantrasyonudur. Model sonuçlarına göre; H2SO4 önişlemi için 13,13 g/L maksimum TŞ, % 3 asit konsantrasyonu, 100 °C ve 180 dakika koşullarında;. 7,7 g/L maksimum İŞ ise % 5 asit konsantrasyonu, 100 °C ve 180 dakikada elde edilmiştir. H2SO4-US önişlemi için 10,72 g/L g/L maksimum TŞ, % 3 asit konsantrasyonu, 100 kJ/kgDM US dozu ve 30 dakika koşullarında; 3,16 g/L'ye maksimum İŞ ise % 4,24 asit konsantrasyonu, 100 kJ/kgDM US dozu ve 27,7 dakikada elde edilmiştir. H2O2 önişleminde 1,70 g/L maksimum TŞ % 0,15 H2O2, 0,38 mesh ve % 1,98 katı oranı koşullarında; 1,24 g/L'ye maksimum İŞ % 0,10 H2O2, 0,61 mesh ve % 2 katı oranı koşullarında elde edilebilir. H2O2-US önişlemi için 5,70 g/L maksimum TŞ % 1 H2O2, 60 kJ/kgDM US dozu ve 5 dakika koşullarında; 1,11 g/L maksimum İŞ % 0,1 H2O2, 20 kJ/kgDM US dozu ve 17,5 dakika koşullarında elde edilmiştir. Çalışma sonucunda, lignoselülozik yapı çözünebilir yapıya dönüştürülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this master thesis, the effect of physicochemical (H2SO4, H2SO4 + US, H2O2, H2O2 + US) pretreatments on increasing the biofuel potential of corn cobs obtained from Niğde and surrounding provinces was determined. The statistical method RSM (Response Surface Methods) Box-Behnken design was used to determine the optimization of the applied pretreatments. The responses used in the design are Total Sugar (TS) and Reducing Sugar (RS) concentration. According to model results; 13,13 g/L maximum TS was achieved 3% acid concentration, 100 ° C and 180 min; maximum RS concentration of 7.7 g / L was achieved at 5 % acid concentration, 100°C and 180 min for H2SO4 pretreatment. 10.72 g /L maximum TS was achieved 3% acid concentration, 100 kJ / kgDM US dose and 30 min conditions; maximum RC concentration 3,16 g/L was obtained that an acid concentration of 4.24%, a US dose of 100 kJ / kgDM, and 27.7 minutes for H2SO4-US pretreatment. 1.70 g/L maximum TS was reach that 0.15% H2O2, 0.38 mesh and 1.98% solids conditions; 1.24 g/L maximum was achieved under conditions of 0.10% H2O2, 0.61 mesh and 2% solids for H2O2 pre-treatment. 5.70 g / L maximum TS was obtained under condition 1% H2O2, 60 kJ/kgDM US dose and 5 min, 1.11 g / L maximum RC was obtained under 0.1% H2O2, US dose of 20 kJ/kgDM and 17.5 minutes for H2O2-US pretreatment. As a result of this study, the lignocellulosic structure was converted to soluble structure