Epilepsi hastalarında yorgunluk ve uyku kalitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of fatigue and sleep quality in epilepsy patients
- Tez No: 577124
- Danışmanlar: PROF. DR. MUKADDER MOLLAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırma, epilepsi hastalarının yorgunluk ve uyku kalitelerinin değerlendirilmesi amacıyla tanımlayıcı tipte yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Araştırma ve Uygulama Hastanesi Nöroloji Polikliniği'ne başvuran 291 epilepsi hastası oluşturmuştur. Örnekleme güç analizi yapılarak ( 0.95 testin gücü ile 0.05 hata payı ve 0.95 güven) 166 hasta alınmıştır. Araştırma 15 Aralık 2017 – 15 Mayıs 2018 tarihleri arasında yapılmıştır. Araştırmada verilerin toplanmasında Hasta Bilgi Formu, Yorgunluk Şiddet Ölçeği (FSS), Pittsburg Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ) kullanılmıştır. Yorgunluk durumuna yönelik tanımlayıcı istatistikler incelendiğinde, ortalamanın 4.44±1.72 olduğu tespit edilmiştir. Cinsiyet ve nöbet sıklığı ile yorgunluk arasında anlamlı ilişki bulunurken; eğitim düzeyi, çalışma durumu, gelir düzeyi, medeni durum, epilepsi nöbetinin tipi - zamanı, ilaç kullanımı, epilepsi dışında başka hastalığın olması ile arasında anlamlı ilişki bulunamamıştır. PUKİ algısına yönelik tanımlayıcı bulgular incelendiğinde, ortalama 13.05±4.35 olarak tespit edilmiştir. Cinsiyet, medeni durum, nöbet sıklığı, epilepsi dışında hastalığın olması ve ilaç kullanımı ile uyku arasındaki ilişki anlamlı bulunurken; eğitim düzeyi, çalışma durumu, gelir düzeyi, epilepsi nöbet tipi - zamanı arasındaki ilşki anlamsız bulunmuştur. Sonuç olarak, epilepsi hastalarında yorgunluk ve uyku kalitesinin düşük olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted as descriptive research in order to evaluate the fatigue and sleep quality of epilepsy patients. The study population consisted of 291 epilepsy patients who applied to Sivas Cumhuriyet University Health Services Application and Research Hospital Neurology outpatient clinic. A sampling power analysis (0.05 error margins of 0.95 test and 0.95 confidence) was performed on 166 patients. The research was conducted between 15 December 2017 - 15 May 2018. Data were collected using the Patient Information Form, Fatigue Severity Scale (FSS), Pittsburg Sleep Quality Index (PSQI). When the descriptive statistics for fatigue status were examined, it was found that the mean was 4.44 ± 1.72. There was a significant relationship between gender and seizure frequency and fatigue; No significant relationship was found between education level, employment status, income level, marital status, type - time of epilepsy seizure, drug use, presence of any other disease except epilepsy. When the descriptive findings about the PSQI perception were examined, the mean was found to be 13.05 ± 4.35. Gender, marital status, frequency of seizures, presence of disease other than epilepsy, and the relationship between sleep and drug use were found significant; The relationship between education level, working status, income level, epilepsy seizure type - time was meaningless. In conclusion, fatigue and sleep quality were found to be low in epilepsy patients.