Tetraazamakrosaykıl moleküllerinin ikinci ve üçüncü mertebe çizgisel olmayan optiksel özelliklerinin belirlenmesi
The determination of second and third-order nonlinear optical properties of tetraazamacrocycle molecules
- Tez No: 577129
 - Danışmanlar: PROF. DR. ASLI KARAKAŞ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Selçuk Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışmasında, Malezya'da bulunan Malaya Üniversitesi, Fen Fakültesi Fizik Laboratuarı'nda sentezlenmiş olan (6E,8E,15E,17E)-7,16-bis (3,3-dimetil-3H-indol-2-yil)-2,3,11,12-tetrakis(oktiloksi)-5,14-dihidrodibenzo[b,i][1,4,8,11]tetraazasaykıltetradesin) ve (6E,8E,15E,17E)-7,16-bis(3,3-dimetil-3H-pirol[3,2-h]kuinolin-2-yil)-2,3,11,12-tetrakis(oktiloksi)-5,14-dihidrodibenzo[b,i][1,4,8,11]tetraazasaykıltetradesin) moleküllerinin UV-Vis dalgaboyları, elektrik dipol moment, statik çizgisel kutupluluk, statik birinci yüksek kutupluluk, statik ikinci yüksek kutupluluk ile dinamik çizgisel kutupluluk, dinamik birinci ve ikinci yüksek kutuplulukları ab-initio ve yoğunluk fonksiyonel teori kullanılarak hesaplanmıştır. Tez çalışmasında çalışılan tüm bileşikler için hesaplanan çizgisel ve çizgisel olmayan optiksel sonuçlar; Malezya'daki Araştırma Laboratuvarı'nda elde edilen deneysel değerlerle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this MS thesis study, the UV-Vis wavelengths, electric dipole moments, static dipole polarizabilities, static first hyperpolarizabilities, static second hyperpolarizabilities, dynamic dipole polarizabilities, dynamic first and second hyperpolarizabilities of (6E,8E,15E,17E)-7,16-bis(3,3-dimethyl-3H-indol-2-yl)-2,3,11,12-tetrakis(octyloxy)-5,14 dihydrodibenzo[b,i][1,4,8,11]tetraazacyclotetradecine) and (6E,8E,15E,17E)-7,16-bis(3,3-dimethyl-3H-pyrrolo[3,2-h]quinolin-2-yl)-2,3,11,12-tetrakis(octyloxy)-5,14-dihydrodibenzo[b,i][1,4,8,11]tetraazacyclotetradecine) synthesized at Malaya University, Faculty of Sciences, Department of Physics, Recearch Physics Laboratory, in Malaysia have been calculated using ab-initio and density functionel theory methods. The linear and nonlinear optical results of all compounds calculated in this MS thesis study have been compared with the experimental data performed at the Research laboratory in Malaysia.