Anyon tayini için reaksiyon tabanlı yeni bir kemosensörün sentezi ve spektroskopik özelliklerinin incelenmesi
Synthesis of a novel reaction based chemosensor for anion detection and investigation of its spectroscopic properties
- Tez No: 577128
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada piren-1-karbaldehitten çıkarak üç adımda reaksiyona dayalı yeni bir O-açil piren amidoksim kolaylıkla sentezlendi ve tamamen karakterize edildi. Reseptörün çeşitli anyonlara karşı algılama yeteneği araştırıldı. Reseptör,florür ile reaksiyona girdikten sonra emisyon yoğunluğunda 45 kat artış ile farklı floresan davranış sergiledi. Reseptörün florid tarafından uyarılan halkalaşma reaksiyonu, yüksek oranda floresan piren 1,2,4-oksadiazol türevinin oluşmasına yol açmıştır. Ancak, Cl- , Br- , I- ,AcO- , NO3- , ClO4- , H2PO4- ve HSO4- gibi diğer anyonlar emisyon yoğunluğunda kayda değer bir artış gösterememiştir. Reseptörün floresan söndürülmesi foto-indüklenmiş elektron transfer mekanizması ile açıklandı. O-açil amidoksim ve florür arasındaki halkalaşma reaksiyonu ile tetiklenen foto-indüklenmiş elektron transferinin baskılanması,off-on tipi mavi emisyon çıktısına yol açtı. Mevcut reseptör ile florür, 1.36μM'ye kadar daha düşük bir konsantrasyon limitine kadar tespit edilebilir. Reseptörün floresan cevabı,zamana bağlı yoğunluk fonksiyonu teorisi hesaplamaları ile rasyonel hale getirildi. Ayrıca pratik bir uygulama ile reseptörün su numunelerinde floresansta florürü tespit eden bir test kağıdı olarak kullanılabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
A novel reaction-based O-acyl pyrene amidoxime derivative was easily synthesized from pyrene-1-carbaldehyde in three step and fully charecterized.The sensing ability of the receptor towards various anions were investigated.The receptor exhibited distinct fluorescent behavior by a 45-fold increase in the emission intensity upon reacting with flüoride.The fluoride-induced cyclization reaction of the receptor led to formation of a highly fluorescent pyrene 1,2,4-oxadiazole derivative.However,other anions such as Cl- , Br- , I- , AcO- , NO3- , ClO4- , H2PO4- ve HSO4- could not exhibit a remarkable increase in emission intensity.The fluorescence quenching of the receptor was explained by photoinduced electron transfer mechanism.The suppressing of photoinduced electron transfer ,which was triggered by cyclization reaction between O-acyl amidoxime moiety and flüoride, led to an off-on type blue emission output.Fluoride could be detected with the present receptor up to a lower concentration limit down to 1.36 μM.The fluorescence response of the receptor was rationalized by time-dependent density function theorycalculations.Moreover, a practical application showed that the receptor could be exploited as a test paper in the fluorescence detecting for fluoride in water samples.