Hümik maddelerin leonarditlerden ekstraksiyonu ve hümik asit içeriklerinin infrared spektroskopisi ile incelenmesi
Extraction of humic substances from leonardites and investigation of humic acid contents by infrared spectroscopy
- Tez No: 577130
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH DURMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Hümik maddeler, doğada bozunmuş olan bitki ve hayvan kalıntılarının kimyasal ve biyolojik olarak parçalanması sonucu oluşan organik maddelerdir. Ayrıca, hümik maddeler sarıdan siyaha renkleri değişen yüksek molekül ağırlığına sahip heterojen maddeler olarak bilinirler. Özellikle, linyitler, leonarditler, organik atıklar ve biyolojik atıklar hümik maddeler için iyi bir kaynak olarak görülmektedir. Bu çalışmada, Muğla-Milas ve Kahramanmaraş-Elbistan bölgelerine ait leonarditler Ilgın TKİ AŞ'den temin edilmiştir. Numuneler üzerinde ekstraksiyon işlemleri 4 farklı ekstraksiyon süresinde yapılmıştır. KOH ve NaOH alkali çözeltileri kullanılarak hümik asit elde edilmiştir. Ekstraksiyon yüzdesinin süreye bağlı olarak değişimi incelenmiştir. Hem standart hümik asit hem de leonarditten elde edilen hümik asitlerin fonksiyonel gruplarının belirlenmesi için Fourier dönüşümlü infrared spektroskopisi (FTIR) spektrumları çekilmiş, ayrı ayrı ve çakıştırmalı olarak spektrumlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Humic substances are organic substances formed as a result of chemical and biodegradation of plant and animal residues degraded in nature. In addition, humic substances are known as high molecular weight heterogeneous substances whose colors vary from yellow to black. In particular, lignites, leonardites, organic wastes and biological wastes are seen as a good source of humic substances. In this study, leonardites belonging to Muğla-Milas and Kahramanmaraş-Elbistan regions were obtained from Ilgın TKİ joint stock company. Extraction was carried out on the samples in four different extraction times. Humic acid was obtained by using KOH and NaOH alkali solutions. The variation of percentage of extraction based on time was investigated. FTIR spectra were taken to determine the functional groups of humic acids obtained from both standard humic acid and leonardite.