Kalite fonksiyon yayılımı ile risk değerlendirmesinde sütun ağırlığı belirlemek için kullanılan yöntemlerin risk hiyerarşisine etkisinin değerlendirilmesi: Bir inşaat işyeri örneği
Evaluation of the effect of the methods used to determine column weight in risk assessment with quality function extension on risk hierarchy: A case study
  1. Tez No: 577133
  2. Yazar: MUSTAFA KEREN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT BOSTANCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
İnşaat sektöründe son yıllardaki hızlı artış iş kazalarında da etkisini göstermektedir. Bu nedenle İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) ve risk değerlendirmesinin önemi giderek artmaktadır. İyi bir risk değerlendirmesi ile yaşanan kazaların ve buna bağlı can kayıplarının en aza indirilmesi mümkündür. Kalite Fonksiyon Yayılımı (KFY) yöntemi herhangi bir ürün ya da sitemin tasarım aşamasından başlanarak müşteri istekleri doğrultusunda şekillendirilmesini saplayan bir analiz sistemidir. Yöntem“Kalite Evi”adı verilen matris sistemi ile müşteri istekleri v e bu istekleri karşılamak için gerekli teknik özellikleri ilişkilendirir. Bu sayede hangi teknik özelliğin öncelikli olduğu belirlenerek müşteri isteklerine daha etkin bir şekilde cevap verilmesi sağlanır. Bu çalışmada bir inşaat firması için risk analizi L Tipi Matris, Fine-Kinney ve Hata Türü ve Etkileri Analizi (HTEA) metotları ile yapılarak sonuçlar KFY tekniği ile karşılaştırılmıştır. Bu sayede risk analizi için kullanılan analiz metodunun risk hiyerarşisine etkisi araştırılmış ve aynı zamanda KFY yönteminin bir risk analiz yöntemiyle birlikte kullanılmasıyla, alınması gereken önlemlerin önem derecelerine göre sıralanmasının yapıldığı yeni bir yöntem önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The rapid increase in the construction sector in recent years also has an impact on occupational accidents. Therefore, the importance of Occupational Health and Safety (OHS) and risk assessment is gradually increasing. With a good risk assessment, it is possible to minimize accidents and casualties. Quality Function Deployment (QFD) method is an analysis system that determines the shaping of any product or system from the design stage to customer requirements. The method relates the matrix system called the "Quality House ile to the customer requirements and the technical specifications required to meet these requirements. In this way, it is ensured that customer requests can be responded more effectively by determining which technical feature is the priority. In this study, risk analysis for a construction company was made by using L Type Matrix, Fine-Kinney and Fault Type and Effects Analysis (FMEA) methods and the results were compared with KFY technique. In this way, the effect of the analysis method used for risk analysis on the risk hierarchy was investigated and at the same time a new method was proposed by using the PFM method together with a risk analysis method and sorting the measures to be taken according to their importance.