Pamuk yağından biyodizel eldesi ve verimliliğinin incelenmesi
Production of biodiesel from cotton oil and investigation of productivity
  1. Tez No: 577132
  2. Yazar: MERVE KAPLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH DURMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu tez çalışmasında, pamuk yağının transesterifikasyon yöntemi ile biyodizel elde edilmiştir. Ham pamuk yağı, yapısında bulunan safsızlıklardan dolayı doğrudan yakıt olarak kullanılamadığı gibi biyodizel üretiminde de bazı işlemlerden geçirilmeden kullanılamaz. Yağların doğal yapısında bulunan bu safsızlıklar rafinasyon işlemi ile giderildi. Biyodizelin yakıt özelliklerini etkileyen ve ayrıca transesterifikasyon reaksiyonunun verimini etkileyen önemli aşamalara dikkat edilerek yapılan bu çalışmada pamuk yağının vinterize edilerek bulanıklık verici maddelerin (mumsu madde) ve serbest yağ asitlerinin giderilmesi sağlandı. Elde edilen rafine pamuk yağının transesterifikasyon işlemi sonucunda esterleşme reaksiyonu gerçekleştirildi. Bu reaksiyon koşulları için optimum reaksiyon şartları (1000g yağ için; 60℃ sıcaklıkta, 3,5g NaOH katalizör ortamında 3 saat) belirlendi. Optimum şartlar belirlenirken yapılan analizler TS EN 14214 Yağ asidi metil esterleri (yame/biyodizel) standartına göre yapılmıştır. Bu analizlerde GC-MS cihazı kullanılmış ve optimum şartlara göre yorumlanması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, biodiesel was obtained by transesterification of cotton oil. Crude cotton oil cannot be used as a direct fuel due to impurities in its structure and it cannot be used in biodiesel production without some processes. These impurities in the natural structure of the oils were removed by refining. In the study, which was made by paying attention to the important steps affecting the fuel properties of biodiesel and also affecting the efficiency of the transesterification reaction, it was provided to remove the turbidity substances (wax) and free fatty acids in cotton oil removed. The esterification reaction was carried out as a result of transesterification of the obtained refined cotton oil. The optimum reaction conditions (1000 g oil; 60 1000 temperature, 3.5 g NaOH in catalyst medium for 3 hours) were determined for these reaction conditions. The analyzes were carried out according to TS EN 14214 Fatty Acid Methyl Esters (Yame / Biodiesel) standard. GC-MS was used in these analyzes and interpreted according to optimum conditions