Risk management in military acquisition projects: A quality function deployment approach
Askeri tedarik projelerindeki risklerin kalite fonksiyon yayılımı yöntemi ile yönetilmesi
- Tez No: 97544
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VAROL GÜNYAŞAR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
 - Yıl: 2000
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Sistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET Özellikle son yıllarda askeri teknolojilerin genel yapısı ve bu teknolojilerin sürekli gelişmesiyle beraber TSK birliklerini yeni teknolojiye adapte etmek için modernizasyon çalışmaları içindedir. Bunun için de Milli Savunma Bakanlığı bünyesinde TSK'nin ihtiyaçlarına cevap verecek silah, malzeme ve teçhizat için projeler geliştirilmektedir. Bu projeler için büyük miktarlarda para ve zaman ayrılmaktadır. Harcanan para ve zamanın TSK ihtiyaçları doğrultusunda etkin bir şekilde kullanılması için projeler esnasında ortaya çıkabilecek risklerin yönetilmesi gerekmektedir. Askeri tedarik projelerinde risklerin uygun bir şekilde yönetilmesi için, proje yöneticilerinin önce risk alanlarını tanımlamaları, sonra tanımlanan risk alanları için uygun stratejiler geliştirmeleri ve en sonunda da bu stratejileri uygulamaya koymaları gerekmektedir. Bu süreç bu çalışmanın ana noktasını oluşturmaktadır. Bu çalışma, Milli Savunma Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen askeri sistem tedarik projelerindeki risklerin belirlenmesi ve etkin bir şekilde yönetilmesi gerekliliğini vurgulamaktadır. Çalışmada güdülen amaç, askeri tedarik projelerindeki risklerin etkin bir şekilde yönetilmesi için, risk yönetim planını safhalara ayırarak, Kalite Fonksiyon Yayılımı tekniği ile bu risklerin yönetilmesine dair yeni bir metod önerisinde bulunmaktır. Askeri sistem tedarik projelerinin başarıyla sonuçlanabilmesi için, tedarik ile ilgili tüm ihtiyaçların ve beklentilerin doğru bir şekilde ortaya çıkarılması ve proje ekibi ile tedarik ile ilgili diğer bölümler arasında etkin bir iletişimin kurulmasınm gerekliliği kaçınılmazdır. Bu yüzden Kalite Fonksiyon Yayılımı tekniği metod olarak seçilmiştir. Bu çalışmada Kalite Fonksiyon Yayılımı tekniği ile üç safhalı bir risk yönetim planı ortaya konmaktadır. Bu safhalar sırasıyla, risk tanımlaması, risk analizi ve riskin yönetilmesidir. Risk tanımlaması safhasında tedarik beklentileri ve risk alanları arasındaki ilişki ortaya konulmuştur. Risk analizi safhasında, birinci safhada öncelikleri belirlenen risk alanları ile bu risklerin etki alanları belirlenmiştir. Son safhada ise, ikinci safhada belirlenen risk etki alanlarına karşı uygulanacak stratejinin belirlenmesine çalışılmıştır. Bu metod sayesinde tedarik projelerindeki riskler önceden tesbit edilebilecek ve bu risk alanlarının etkilerini en aza indirmek için önlem alınabilecektir. Türk Silahli Kuvvetleri bu metod sayesinde, ihtiyaç duyduğu silah sistemlerini en kısa sürede, en az maliyetle ve en uygun performansı sağlayacak şekilde tedarik edebilecektir. IX
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Especially in the last decade, together with the general structure of the military technologies and their continuous improvement, Turkish Armed Forces (TAF) is in the way to modernize, its units to adapt new technologies. For this reason, acquisition projects have been developed by the Ministry of National Defense (MoND), to respond the needs of TAF. Too much money and time has been reserved for these projects. In order to improve the economic efficiency and time, the uncertainty and risks that occur during the project studies should be managed accordingly. In order to manage these risks, project office members should make an analysis to identify and evaluate the risks. Then the point comes to quantify the risk assessments and to create risk acceptability strategies. Finally, the most important one, develop risk-handling strategies for these risks. The goal of this study is to propose a new methodology using the Quality Function Deployment(QFD) technique to manage risks related to the military system acquisitions. Literature reviews show that identification of users' requirements is important and the communication between project office and other departments is essential to the success of acquisition projects. Because of this, Quality Function Deployment technique has been chosen as the methodology. A three-phase QFD risk management framework for military acquisition projects, composed of the risk assessment matrix, risk analysis matrix and risk handling matrix has been developed in this study. The objective of the risk assessment phase was to identify customer requirements and risk areas of acquisition projects and to prioritize the risk areas. In the risk analysis phase, the goals were the identification of risk areas and risk influences, and to define the relationship values between risk areas and risk influences. Third, risk handling phase was aimed at identifying the risk influences and risk strategies for acquisition projects and determining the relationships between them. With the help of this approach, Turkish Armed Forces is expected to acquire the required military systems with the lowest cost, in the shortest period of time, and with the desired performance requirements. VUl