KOAH'ta ınfluenza ve pnömokok aşılanma sıklığı
The frequency of influenza and pneumococcal vaccination in copd
- Tez No: 577153
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNCER TUĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Genel Bilgiler: Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH), tüm dünyada önemli bir mortalite ve morbidite nedenidir. KOAH olgularının önemli bir kısmında hastaneye yatışın ve mortalitenin nedenini pnömokokkal hastalık ve influenza oluşturmaktadır.İnfluenza ve pnömokok aşısı uygulanan KOAH'lı hastalarda hastaneye başvurularının, hospitalizasyonun ve mortalitenin azaldığı raporlanmıştır. Bu nedenle aşı uygulaması, hem maliyet etkin hem de hayat kurtarıcı bir yaklaşımdır. Amaç: KOAH'lı hastalarda influenza ve pnömokok aşılanma sıklığını, KOAH'ta aşılanmayı etkileyen faktörleri, aşılanmama davranışının altında yatan nedenleri saptamaktır. Materyal-Metod: Bu çalışma, ŞUBAT 2019-MAYIS 2019 tarihleri arasında Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı polikliniğine ayaktan başvuran, herhangi bir göğüs hastalıkları uzmanı tarafından KOAH tanısı konmuş 104 kişi üzerinde yürütülmüştür. GOLD 2019 raporuna göre SFT değeri FEV1/FVC %70'in altında olan kadın ve erkek hastalar çalışmaya dahil edilmiş; herhangi bir dışlama kriteri seçilmemiştir. Hastaların sosyo-demografik özellikleri,son bir yıl içinde grip aşısı ve son beş yıl içinde pnömokok aşısı yaptırıp yaptırmadıkları, aşı yaptırdılarsa yaptırma gerekliliğini nasıl öğrendikleri, aşı yaptırmadılarsa neden yaptırmadıkları sorgulandı ve bulgular kaydedildi. Bulgular: KOAH evresi ile her yıl grip aşısı yaptırma gerekliliğini bilme durumu arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmıştır(p=0,019). Bununla birlikte KOAH evresi ile son bir yıl içerisinde grip aşısı yaptırma durumu arasında anlamlı fark yoktur (p=0,434). KOAH evresi ile son beş yılda pnömokok aşısı yaptırma ve pnömokok aşısı yaptırma gerekliliğini bilme durumu arasında anlamlı fark saptanmamıştır (p=0,559 ve p=0,495). Son beş yıl içerisinde pnömokok aşısı yaptıranların %22,2'si son bir yıl içerisinde grip aşısı yaptırmışken, son beş yıl içerisinde zatürre aşısı yaptırmayanların %98,7'si son bir yıl içerisinde grip aşısı da yaptırmamıştır.
Özet (Çeviri)
General Informations: Chronic Obstructive Pulmonary Disease (COPD) is cause of mortality and morbidity all around world. Influenza and pneumococcal disease are the main reasons most part of hospitalization and mortality because of COPD. This study shows that the rates of hospitalization and mortality decrease in the COPD patients who get pneumococcal and influenza vaccines. Hence vaccination is cost-effective and lifesaving approach. Aim: The aim of this study is that finding out the rates of pneumococcal and influenza vaccination in COPD patients and the facts of vaccination in COPD and the reasons of not vaccinated. Meterial and Method: This study carried out between February 2019 and May 2019 in Abant Izzet Baysal University Medical Faculty Department of Pulmonary Diseases. The study was conducted from 104 patients diagnosed COPD by a pulmonologist. In this study,under %70 both female and male patients were included into research by SFT level FEV1/FVC based on the report of GOLD 2019(there is no exclusion criteria used in this research). Firstly, the patients' socio demographic attributes were questioned.Secondly, the patients were inquired either they got influenza vaccine in the recent year or they got pneumococcal vaccine in the last 5 years. So the patients who had been vaccinated were inquired that the way they took cognizance of the necessity of getting vaccine. On the other hand this study explains the reasons of the patients who had not been vaccinated. Finally, the study deduces new informations about relation of COPD and influenza and pneumococcal vaccines from all the data acquired from research. Conclusion: This study reveals statistical difference between COPD levels and aware of necessity of getting influenza vaccine every year (p=0,019). However, there is no significant difference between COPD levels and influenza vaccinated in the recent year (p=0,434). In the data, no significant difference was observed between COPD levels and pneumococcal vaccinated in the last 5 years and aware of necessity of getting pneumococcal vaccine (p=0,0559 and p=0,495). While %22,2 of the patients who had got pneumococcal vaccine in the last 5 years also got influenza vaccine,%98,7 of the patients who had not got pneumonia vaccine in the last 5 years did not get influenza vaccine in the recent year either. %85,7 of the patients who got influenza vaccine in the recent year also know necessity of getting influenza vaccine every year (p=