34 hafta ve üzeri yenidoğanlarda fincanla beslemenin bebeklerin beslenme çıktı ve konforuna etkisi
Influence of Cup Feeding on Infant Nutrition Output and Comfort on 34 Week and Above Newborns
  1. Tez No: 577159
  2. Yazar: SETENAY ZENGİ KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİGEN YARDIMCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç; Anneye çeşitli sebeplerle ulaşamayan preterm ve yenidoğan bebekler için emmeyi unutturmayacak fakat emmeyi güçlendirip, yutmayı destekleyecek alternatif beslenme yöntemleri geliştirilmiştir. Bunlardan birisi ise fincanla beslemedir. Araştırmamız; 34 gebelik haftası ve üzerinde bebeklerde fincanla besleme sırasında fizyolojik parametreleri, ağızdan akıtma ve beslenme süresindeki değişiklikleri (beslenme çıktıları) gözlemlemek, beslenme sonrası konforu ve hemşirelerin beslenmeyle ilgili görüşlerini değerlendirmek amacıyla yapılan bir araştırmadır.Gereç ve Yöntem:Araştırma kesitsel, tanımlayıcı ve yarı deneysel bir çalışmadır.Araştırmanın verileri 15.01.2019 ve 15.04.2019 tarihleri arasında, İzmir iliS.B.Ü. Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde uygulanmıştır.34 hafta ve üzeri 43 yenidoğan ve 1 yıldan fazla yenidoğan yoğun bakım ünitesinde görev yapmakta olan 43 hemşire, dahil edilme kriterlerine uygun olarak saptanmıştır. Veriler,“Olgu Rapor Formu”,“Hemşirelerin Fincanla Beslemeye İlişkin Görüş Formu”,“Gözlem Formu”,“Yenidoğan Konfor Davranış Ölçeği”ve“Hemşire Fincanla Besleme Beceri Değerlendirme Kontrol Listesi”ile toplanmıştır. Bulgular: Hemşirelerin %81,4'ü (n=35) daha önce bir bebeği fincanla beslemediklerini belirtmişlerdir. Hemşirelerin fincanla beslemeye ait görüşleri, fincanla besleme eğitimi ve fincanla besleme deneyiminden olumlu yönde etkilenmiştir. Birinci fincanla besleme öncesi/ sırası / 1 dakika sonrası, ikinci fincanla besleme öncesi/ sırası / 1 dakika sonrası, üçüncü fincanla besleme öncesi/ sırası /1 dakika sonrası kalp tepe atımları, solunum sayıları ve oksijen saturasyonu beslenme sayısına göre tekrarlı ANOVA testi ile değerlendirilmiştir. Birinci, ikinci, üçüncü besleme kalp tepe atımları, solunum sayıları ve oksijen saturasyonlarıarasında fark olmadığıancak tüm beslemeler öncesi, sırası ve sonrasındaki kalp tepe atımı, solunum sayısı ve oksijen saturasyonu değişimi istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Besleme Öncesi-sırasısonrası ilerleyişi) üç beslenmede de benzerdir. Fincanla besleme sonrası puan ortalamaları, fincanla beslemenin bebekler için konforlu bir işlem olduğunu ortaya çıkarmıştır. Sonuç: Araştırma sonucunda, fincanla beslemenin bebekler için konforlu olduğu, hemşirelerin eğitim ve deneyim sonunda fincanla besleme hakkındaki yargılarının kırıldığı ve bebeğin deneyim artışınınbeslenme çıktılarına etkisinin olmadığı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim:Alternative feeding methods have been developed for preterm and newborn babies who have not reached the mother for various reasons but will not forget to suck.One of them is feeding with cups.Our research; Observing the physiological parameters, oral flushing and feeding time (feeding outcomes) during the feeding of the cups at 34 weeks of gestation and above infants is a research conducted to evaluate the post feeding comfort and nurses' views about nutrition. Materials and Methods: This is a cross-sectional, descriptive and semi-experimental study.It was administered in the Neonatal Intensive Care Unit of Behçet Uz Children's Diseases and Surgery Training and Research Hospital at between 15.01.2019 – 15.04.2019. 43 newborns who were 34 weeks and over and 43 nurses who were working in the neonatal intensive care unit for more than 1 year were found to comply with the inclusion criteria. The data were collected by“Case Report Form”,“Nursing Opinion on Cup Feeding”,“ Observation Form”,“Newborn Comfort Behavior Scale”and“Nurse Cup Feeding Skill Assessment Checklist”. Results: 81.4% (n = 35) of the nurses stated that they did not feed a baby before. Nurses' views of feeding the cup were positively influenced by the cup-feeding training and cup-feeding experience. repetitive ANOVA test results according to the number of feeding peaks; There was no difference between the first, second, third feeding heart apnea, respiratory numbers, and oxygen saturation; however, the change in heart rate, respiratory rate and oxygen saturation before, during and after all feeding were found to be statistically significant, and this was similar in all three feeds. The mean score of the cup after feeding was found to be a comfortable process for babies. Conclusion: As a result of our research, it has been revealed that cup feeding is comfortable for babies, the prejudices of nurses about feeding with cup at the end of education and experience are broken and baby's experience increase has no effect on feeding outcomes.