Geç preterm ve term yenidoğan bebeklerde polisiteminin değerlendirilmesi
The evaluation of polycythemia in term and late preterm neonates
- Tez No: 482673
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL ZENCİROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Dr. Sami Ulus Çocuk Sağl. ve Has. Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Giriş: Neonatal polisitemi, venöz kanda hematokrit (hct) değerinin %65'in üzerinde olmasıdır. Polisitemide temel kaygı hiperviskoziteye bağlı komplikasyonlardır. Bu çalışmada, yenidoğanlarda polisitemi risk faktörleri, semptomları ve tedavilerinin geç preterm ve term gruplarda ve ayrıca farklı hct düzeylerinde değerlendirilmesi ve kıyaslanması amaçlandı. Ayrıca polisitemik yenidoğanlarda trombositopeni, TSH ve sT4 düzeyleri irdelendi. Gereç ve yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları SUAM Yenidoğan Kliniğinde 01.01.2013–31.12.2016 tarihleri arasında yatarak izlenen, gebelik yaşı 34 hafta ve üzeri olan tüm olgular arasında 4. saat venöz hct değeri %65 ve üstünde olup; sepsis, pnömoni, metabolik hastalık ve konjenital kalp hastalığı tanısı dışlanan 347 hasta çalışmaya alındı. Hastalar gebelik yaşlarına (geç preterm, erken term, term) ve ayrıca hct değerlerine (hct
Özet (Çeviri)
Introduction: Neonatal polycythemia is defined as venous hematocrit (hct) level above 65%. The main concern of polycythemia is the complications due to hyperviscosity. Our aim in this study was to determine risk factors, symptoms and treatment characteristics of polycythemia in term and late preterm newborns and also in different hct levels. Additionally, thrombocytopenia, TSH and fT4 levels were evaluated in polycythemic newborns. Material and Methods: This retrospective study was done in neonatal intensive care unit at University of Health Sciences, Ankara Dr. Sami Ulus Maternity and Children Health Clinical and Research Center between 01.01.2013 and 31.12.2016. All patients who were born at or after 34 weeks of gestation and whose 4th hour venous hct values were above 65% were evaluated. Patients who were diagnosed as sepsis, pneumonia, metabolic disease and congenital heart disease were excluded and remaining 347 patients were included in the study. Patients were grouped according to gestational week (late preterm, early term, term) and also their hct values (