Term ve preterm yenidoğan bebeklerde fototerapi öncesi ve sonrası farklı bölgelerden transkutan bilirubin ölçümünün doğruluğunun karşılaştırılması
Comparison of the accuracy of transcutaneous bilirubin measurements from different sites before and after phototherapy in term and preterm newborn infants
- Tez No: 749526
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZKAN İLHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Amaç: Serum bilirubin düzeyinin ölçümü, neonatal hiperbilirubinemiyi belirlemede altın standarttır, ancak ağrılı ve invaziv bir işlemdir. Yenidoğanlarda sarılık taramasının transkutan bilirubin (TcB) ölçümü ile güvenilir bir şekilde, daha kısa sürede, non-invaziv olarak kolaylıkla yapılabileceği gösterilmiştir. Bu çalışmanın amacı fototerapi öncesi ve fototerapi sonrası alın, sternum, karın, interskapular ve gluteal bölgeden ölçülen TcB düzeyleri ile TSB düzeylerini karşılaştırarak TcB ölçümü için en uygun bölgeyi belirlemektir. Yöntem: Bu prospektif çalışma Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yenidoğan Ünitesi'nde Ağustos 2020–Ağustos 2021 tarihleri arasında yapıldı. Fototerapi amacıyla Yenidoğan Kliniği'ne yatırılan, 34-41 gebelik haftaları arasında doğan ve yaşamının ilk 28 gününde olan sarılıklı bebekler araştırma kapsamına alındı. Çalışmaya dahil edilen tüm bebeklerde fototerapi öncesi ve fototerapi sonrası beş bölgeden (alın, sternum, karın, interskapular ve üzeri bebek beziyle örtülü gluteal bölge) ölçülen TcB düzeyleri ile venöz kandan ölçülen TSB düzeyleri karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya alınan 108 bebeğin ortalama doğum haftası 37,6 ± 1,5 hafta ve ortalama doğum ağırlığı 3108 ± 548 gramdı.
Özet (Çeviri)
Objective: Serum bilirubin measurement is a gold standard method in determining neonatal hyperbilirubinemia, but it is a painful and invasive procedure. It has been shown that the screening for newborn jaundice can be performed easily, in a shorter time, and non-invasively, reliably by transcutaneous bilirubin (TcB) measurement. The aim of this study is to determine the most suitable site for TcB measurement by comparing TcB levels measured from the sternum, abdomen, interscapular and gluteal sites with TSB levels before and after phototherapy. Methods: This prospective study was conducted in Muğla Training and Research Hospital, Neonatal Intensive Care Unite between August 2020 and August 2021. The neonates with a gestational age of 34-41 weeks who were admitted for phototherapy due to newborn jaundice in the first 28 days of life were included in the study. TcB levels measured from five regions (forehead, sternum, abdomen, interscapular and covered gluteal sites) before and after phototherapy were compared with TSB levels measured from venous blood. Results: 108 neonates with a mean gestational age of 37.6 ± 1.5 weeks and with a mean birth weight of 3108 ± 548 g were included in the study.