Investigation of up-conversion luminescence properties of holmium, thulium and ytterbium ions triply-doped tellurite glasses
Holmiyum, tulyum ve iterbiyum üçlü katkılı tellürit camların üst enerji dönüşüm lüminesans özelliklerinin incelenmesi
  1. Tez No: 637285
  2. Yazar: NAJI VAHEDIGHAREHCHOPOGH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİRAY ÇELİKBİLEK ERSUNDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Teknolojinin gelişmesiyle artan enerji ihtiyacı sonucu elektrik enerjisi insanoğlunun hayatında büyük rol oynamaya başlamış olup; günümüzde elektrik enerjisinin yaklaşık %20'si aydınlatma amaçlı kullanılmaktadır. Bu nedenle enerji tasarruflu yeni cihazların geliştirilmesi, sürdürülebilir enerji stratejilerinin bir parçası olarak büyük önem kazanmıştır. Bu anlamda yüksek enerji verimliliği, yüksek parlaklık, uzun kullanım ömrü, iyi düşük sıcaklık performansı ve çevre dostu olma gibi avantajlı özelliklere sahip olan katı hal aydınlatma cihazları ve özellikle ışık yayan diyotlar (LED'ler) ön plana çıkmaktadır. Ancak geleneksel LED'lerin bu sağladıkları önemli avantajlara rağmen, LED çipini içine alan fosfor ve reçine arasındaki büyük kırılma indisi farkı nedeniyle oluşan saçılmalardan kaynaklanan kayıp ve reçinenin zayıf ısıl kararlılığı gibi negatif özelliklerinin geliştirilmesi gerekmektedir. Bu sorunlara yönelik yapılan çalışmalar, yüksek kimyasal ve ısıl kararlılık, yüksek nadir toprak elementi çözünürlüğü, yüksek kırılma indisi ve düşük fonon enerjisine sahip olan nadir toprak elementi katkılı tellürit camların beyaz LED olarak geliştirilmek için yüksek potansiyele sahip olduğu göstermiştir. Bu tez çalışmasının amacı, Ho3+, Tm3+ ve Yb3+ nadir toprak iyonu üçlü katkılı TeO2-WO3-Li2O sistemine ait yüksek ısıl ve kimyasal kararlılık gösteren camların üretimi, değişen nadir toprak elementi konsantrasonuna bağlı olarak camların ısıl, optik, ışıma ve renk özelliklerinin incelenmesi ve geliştirilen camların katı hal aydınlatma sistemlerinde kullanım potansiyellerinin değerlendirilmesidir.
Özet (Çeviri)
The electricity has gained importance in human life as a result of increasing energy demand in parallel with developing electronic technologies. Nowadays, approximately 20 % of the electrical energy is used for lighting purposes. Therefore, developing energy saving devices come into prominence as part of strategies for sustainable energy. Herein, light emitting diode (LED) technologies step forward due to their advantageous properties such as huge energy efficiency, high brightness, long lifespan, good low temperature performance and eco-friendly character as an energy saving strategy. Despite their advantageous properties, LEDs have some drawbacks which need to be improved such as large refractive index difference between phosphor and epoxy resin causing scattering losses and low thermal stability of resin. Studies showed that, tellurite glasses possess high potentiality for white LEDs due to their high thermal and chemical stability, high rare earth element solubility, high refractive index and low phonon energy. The aim of this thesis is to synthesize Ho3+, Tm3+ and Yb3+ ions triply-doped tellurite glasses in a thermally and chemically stable TeO2-WO3-Li2O system, investigate the structural, thermal, optical, up-conversion luminescence and color properties of glasses depending on their rare earth concentration and evaluate their potential to be used in solid-state lighting applications.