RNA metabolizma regülatörü CPL1'in tuz stres toleransındaki rolünün arabıdopsıs thalıana'da incelenmesi
Analysis of the role of RNA metabolism regulator CPL1 in saltinity stress tolerance in arabidopsis thaliana
- Tez No: 577184
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Ziraat, Genetics, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Genetik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Tuz stresine maruz kalan bitkilerde pek çok problem gözlenmektedir. Bitki tuz tolerans mekanizmasında stres genlerinin transkripsiyonunu kontrol eden ko-transkripsiyon faktörlerinin görevleri henüz tam anlaşılamamıştır. Bunlardan bir tanesi C uç bölgesi (CTD) Phosphatase-Like1 (CPL1) olarak bilinen fosfatazdır. Bu çalışmada model bitki olan glikofit Arabidopsis thaliana'da cpl1-6 mutantı ile tuz tolerans mekanizmasından sorumlu genlerin mutantlarının (sos1-1, sos3-1 ve hkt1-1) genetik olarak birbirleriyle olan etkileşimleri incelenmiştir. Hidroponik koşullarda 2 hafta yetiştirilen bitkilere bir hafta 50 mM sodyum klorür uygulanması sonucunda sos1-1, sos3-1 ve hkt1-1 mutantlarının Col-0 yabanıl tipe kıyasla daha hassas olduğu; cpl1-6, sos1-1hkt1-1, sos3-1hkt1-1, cpl1-6sos3-1 ve hkt1-1cpl1-6 mutantlarının ise daha dayanıklı olduğu belirlenmiştir. Homozigot sos1-1cpl1-6 bitkileri gelişim süreçlerini tamamlayamadan ölmüşlerdir. Tuz toleransıyla alakalı genlerin ifade seviyeleri genel olarak cpl1-6, cpl1-6sos3-1 ve hkt1-1cpl1-6 mutantlarında tuz stresi uygulanmasıyla artış göstermiştir. Bu sonuçlar ışığında, CPL1'in SOS (Salt Overly Sensitive) yolağı ile genetik etkileşime girerek bitki gelişimi ve tuz toleransında görev aldığı ve yolaktaki genleri negatif olarak etkilediği ispatlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Many problems are observed in plants exposed to salt stress. The roles of co-transcription factors that control the transcription of stress-related genes in plant salt tolerance have not been fully understood yet. C-terminal domain (CTD) Phosphatase-Like1 (CPL1) is one of the co-transcription factors ensuring the continuity of the transcription cycle. In this study, the genetic interaction of cpl1-6 mutant and mutants of the genes responsible for the salt tolerance mechanism (sos1-1, sos3-1 and hkt1-1) were investigated in glycophyte Arabidopsis thaliana. The plants grown in hydroponics for 2 weeks were treated with 50 mM sodium chloride for one week, so that the sos1-1, sos3-1 and hkt1-1 mutants were more sensitive than the Col-0 wild type; cpl1-6, sos1-1hkt1-1, sos3-1hkt1-1, cpl1-6sos3-1 and hkt1-1cpl1-6 mutants were more tolerant. Homozygous sos1-1cpl1-6 plants died before they could complete their life cycles. Expression levels of salt-related genes generally increased under salt stress in cpl1-6, cpl1-6sos3-1 and hkt1-1cpl1-6 mutants. As a result, it has been proved that CPL1 is involved in plant growth and salt tolerance by genetically interacting with SOS (Salt Overly Sensitive) pathway and negatively affecting genes in the pathway.