Bir üniversite hastanesinde verilen perinatal bakım uygulamalarının ve annelerin doğumdan memnuniyetlerinin belirlenmesi
Determination of perinatal care practices and maternal satisfaction in labor in a university hospital
  1. Tez No: 577233
  2. Yazar: AYÇİN ÇİFÇİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırma, bir üniversite hastanesinde verilen perinatal bakım uygulamalarının ve annelerin doğumdan memnuniyetlerinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemine, Hacettepe Üniversitesi Erişkin Hastanesi doğumhanesine doğum yapmak üzere başvuran 62 vajinal ve 62 sezaryen ile doğum yapmış kadın alınmıştır. Veriler;“Tanıtıcı Bilgiler Formu”,“Optimalite İndeksi-Türkiye (Oİ-TR) Vaka Rapor Formu”,“Doğumda Anne Memnuniyetini Değerlendirme Ölçeği (DAMDÖ) (Normal Doğum)”ve Doğumda Anne Memnuniyetini Değerlendirme Ölçeği (Sezaryen Doğum)" kullanılarak toplanmıştır. Tanıtıcı Bilgiler Formu; hasta dosyası ve hastane bilgi sisteminde yer alan veriler, anne ile yüz yüze yapılan görüşmelerden elde edilen veriler ve doğumhanede çalışan sağlık personeli ile yapılan görüşmelerden elde edilen veriler kullanılarak araştırmacı tarafından doldurulmuştur. Anneler taburcu edilmeden önce doğum şekline göre DAMDÖ'yü doldurmuştur. Verilerin analizinde; sayı, yüzde, minimum ve maksimum değerler, ortalama, standart sapma, bağımsız örneklem t-testi ve Pearson korelasyon analizi kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; tüm kadınların perinatal özgeçmiş indeksi (PÖİ) skorunun %87,61 ve optimalite indeks (Oİ) skorunun %79,11; vajinal doğum yapan kadınların PÖİ skorunun %90,16 ve Oİ skorunun %76,11; sezaryen ile doğum yapan kadınların ise PÖİ skorunun %85,07 ve Oİ skorunun %82,12 olduğu belirlenmiştir. Doğum şekline göre DAMDÖ puanları incelendiğinde, hem vajinal hem de sezaryen ile doğum yapan annelerin doğumdan memnuniyet düzeylerinin yüksek olduğu belirlenmiştir. Vajinal ve sezaryen ile doğum yapan kadınların total Oİ skorları ile DAMDÖ toplam puanları arasında ilişki olmadığı saptanmıştır (p>0,05). Araştırma sonuçları doğrultusunda; kanıt temelli perinatal uygulamaların kullanılması ve kullanımının yaygınlaştırması için kurum kültürünün oluşturulması, rehberlerin geliştirilmesi ve yenilikçi eğitim yöntemlerinin kullanılarak sağlık personelinin kanıta dayalı bilgi ve becerilerine arttırmaya yönelik eğitimlerin verilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a descriptive and relationship-seeker study to determine perinatal care practices and maternal satisfaction in labor in a university hospital. The sample of the study included 62 vaginal and 62 cesarean delivery women who applied to give birth to the maternity ward of Hacettepe University Adult Hospital. Data were collected by using“Demographic Information Questionnaire”,“Optimality Index-Turkey (OI-TR)”and“The Scales for Measuring Maternal Satisfaction (SMMS) in Vaginal and Cesarean Birth”. Demographic Information Questionnaire; patient file and data in Hospital Information System, data from face-to-face interviews with mother and the data obtained from interviews with healthcare personnel who work in the delivery room, obtained from using the data by the researcher was completed. Just before the mothers were discharged, SMMS was applied according to the manner of delivery. Data were analysed with number, percentage, minimum and maximum values, mean, standard deviation, independent sample t-test and Pearson correlation analysis. According to the results of the research, the Perinatal Background Index (PBI) score of all women was %87,61 and the optimality index (OI) score was %79,11; the women who gave birth vaginally PBI scored %90,16 and the OI score was 76.11%; and the women who gave birth by caesarean section had a PBI score of 85.07% and the OI score was 82.12%. When SMMS scores were analyzed according to the type of birth, it was determined that the mothers who gave birth both vaginally and by caesarean section had high levels of satisfaction from birth. There was no correlation between total OI score and total SMMS scores of women who gave birth by vaginal delivery and total OI score of women who gave birth by caesarean section and total SMMS scores (p>0.05). According to the results of the research; it is recommended to establish institutional culture for the use and dissemination of evidence-based perinatal practices, to develop guidelines and to provide training to increase evidence-based knowledge and skills of health personnel by using innovative training methods.