Bolu ve yöresinde veteriner hekimlerde bruselloz ve kistik ekinokokkoz seroprevalansı
Prevalence of brucellosis and cystic echinococcosis on veterinarians in Bolu and region
  1. Tez No: 577237
  2. Yazar: MEHMET DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL AYAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Parazitoloji, Microbiology, Parasitology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Bruselloz ve kistik ekinokokkoz, tüm dünyada yaygın zoonotik karakterli hastalıklardır. Ülkemiz ve yakın komşuları bu hastalıklar bakımından endemik/hiperendemik bölgelerdedirler. Bu araştırmada, bu hastalıklar yönünden Bolu ve yöresindeki istatistiki durumun ortaya konması ve diğer istatistiklerle beraber sunulması ile Bolu ve yöresinde çalışan veteriner hekimlerin bu hastalıklar açısından risk grubunda olup olmadıklarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla araştırmaya katılan 72 veteriner hekim ile 384 diğer gönüllüden (Bolu ve yöresini temsilen) alınan örneklerde, Brucella Coombs Gel Test ile bruselloz, İndirekt Hemaglütinasyon Testi ile de kistik ekinokokkoz için antikor araması yapılmıştır. Araştırma sonucunda veteriner hekimlerde bruselloz prevalansı %9,72 (7/72) iken; kistik ekinokokkoz seropozitifliğine rastlanılmamıştır; diğer gönüllülerde ise bruselloz prevalansı %1,82 (7/384) ve kistik ekinokokkoz prevalansı %0,52 (2/384) olarak tespit edilmiştir. Bu sonuçlar neticesinde, Bolu ve yöresinde çalışan veteriner hekimlerin bruselloz bakımından riskli grupta yer aldığı görülmüştür. Diğer gönüllülerde ise bruselloz prevalansı Sağlık Bakanlığı verilerinin üzerinde olup; kistik ekinokokkoz prevalansı da Türkiye ortalamasının oldukça üzerindedir. Çalışmamızda; bruselloz prevalansının veteriner hekimler ile diğer gönüllüler arasındaki oranı istatistiki olarak anlamlı bulunmuştur. Diğer gönüllülerde bruselloz prevalansı ile eğitim düzeyi, yerleşim bölgesi ve pastörize edilmemiş süt ve süt ürünlerinin tüketilmesi arasında; kistik ekinokokkoz prevalansı ile de yeşilliklerin yıkanmadan tüketilmesi ve kuyu suyu içilmesi arasında istatistiki olarak anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Bu araştırma ile, Bolu ve yöresinde brusellozun ve kistik ekinokokkozun önemli bir halk sağlığı sorunu oluşturduğu kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Brucellosis and cystic echinococcosis are worldwide seen zoonotic diseases. Our country and its neighbors are endemic/hyperendemic regions in terms of these diseases. In this study, we aimed to determine whether the veterinarians working in Bolu and the region are in the risk group of these diseases by presenting the statistical situation in Bolu and the region. For this purpose, 72 veterinarians and 384 other volunteers (To represent Bolu and region) were tested with Brucella Coombs Gel Test for brucellosis and indirect hemagglutination test for cystic echinococcosis. While the prevalence of brucellosis in veterinarians was 9.72% (7/72), no seropositive cases of cystic echinococcosis was found; Besides theese the prevalence of brucellosis was 1.82% (7/384) and the prevalence of cystic echinococcosis was 0.52% (2/384) within other volunteers. As a result of this study, it was seen that veterinarians working in Bolu and region are in the risk group for brucellosis. According to statistically annalysis the prevalence of brucellosis and cystic echinococcosis was found higher than the country average. In our study; The ratio of brucellosis prevalence between veterinarians and other volunteers was statistically significant. The prevalence of brucellosis in other volunteers was found correlated to education level, settlement area and consumption of unpasteurized milk and dairy products. There was a statistically significant relationship between the prevalence of cystic echinococcosis and the consumption of vegetables without washing and drinking well water. In this study, it was concluded that brucellosis and cystic echinococcosis constitute an important public health problem in Bolu and region.