Broylerlerin bitirme yemlerine probiyotik ve organik asit ilavesinin performans ve et kalitesi üzerine etkileri
The effects of probiotic and organic acid supplementation to broiler finisher diets on performance and meat quality
  1. Tez No: 577238
  2. Yazar: GÖKHAN DAMA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLER YENİCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Bu çalışma rasyonlara farklı düzeylerde soft asit (1.5 ve 3 g/kg) ve maya (Saccharomyces cerevisiae) (0.5 ve 1 g/kg) ilavesinin, broylerde performans parametreleri, et kalitesi ve bazı serum biyokimyasal parametreleri üzerine etkilerini araştırmak amacıyla yürütülmüştür. Materyal ve Metot: Çalışmada, 28 günlük yaşta, toplam 150 adet erkek Ross 308 Broyler kullanılmıştır. Gruplar altı alt gruba ve her bir alt grupta beş hayvan olacak şekilde, bir kontrol ve dört deneme grubu olmak üzere beş gruba ayrılmıştır. Rasyona maya ve soft asit ilavesi kesimden önceki bir hafta süresince (35-42. günler arası) uygulanmıştır. Verilerin istatistiki analizi tek yönlü ANOVA kullanılarak test edilmiştir. Bulgular: Broylerde rasyona kısa süreli maya ve soft asit ilavesinin canlı ağırlık artışı, yem tüketimi, yemden yararlanma oranı ve karkas randımanı üzerinde bir etkisinin olmadığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, the effects of adding different levels of soft acid (1.5 and 3 g / kg) and yeast (Saccharomyces cerevisiae) (0.5 and 1 g / kg) to rations on performance parameters, meat quality and some serum biochemical parameters were evaluated. Material and method: A total of 150 male Ross 308 Broiler were used. The animals were divided into five groups, one control and four experimental groups. Each group included six replicates each with five birds. Yeast and soft acid were added at different rates to the diets of the treatment groups for one week (35-42. days). Data were analyzed using one-way ANOVA. Results: It was observed that short-term yeast and soft acid addition to the ration had no effect on live weight gain, feed consumption, feed utilization rate and carcass yield.