Kırgız Destanı Er Eşim'deki sıfat-fiiller ve kullanımları
Adjectival participles in Kyrgyz Poem Er Eshim and their use (text-index-faximile)
  1. Tez No: 577258
  2. Yazar: AİDA DCUNUŞALİEVA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKSEL ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 232
Özet
Halk edebiyatının destan formunda yazılan Er Eşim Destanı üzerinde yapılan bu çalışma, esere bağlı gramatik bir çalışmadır. Bu destan Kırgızların orta asırlara ait tarihi ile ilgili bilgiler içermekle birlikte halk edebiyatı ve dil alanında çalışan bilim adamlarına ışık tutacak mahiyettedir. Çalışma altı bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmını içeren birinci bölümde Er Eşim destanının özeti, destanın kahramanı Er Eşim'in tarihteki yeri ve müellifi ile ilgili bilgiler verildikten sonra, ikinci bölümde Er Eşim destanının diğer varyantı hakkında, karşılaştırılmalı bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümde de, metindeki sifat-fiiller üzerinde durulmuş ve gramer incelemesi yapılmıştır. Dördüncü bölümde ise, metnin transkripsiyonu yapılmıştır. Beşinci bölümde de, metnin genel dizini, kişi, boy, yer ve hayvan adlarını içeren ayrı dizin verilmiştir. Çalışmanın son altıncı bölümünde ise, varılan sonuç, bilgiler ışığında genel bir değerlendirme sunulmuş, son olarak da, faydalanılan kaynaklar verilmiştir
Özet (Çeviri)
This thesis researched on the epic Er Eshim written in folklore is a grammar research concerned to the research work. This epic covers the information about history of the Middle Ages and it can contribute the scientists who research on the branch of folklore and language. The research consists of six parts. In the first part which includes introduction there is information about the poem“Er Eshim”, its annotation and about the place of the main hero of the poem in human history and about author, in the second part the information about another variant and author is compared. But in the third part, adverbial participles in the text are reviewed and its grammar is researched. In the fourth part adverbial participles were determined and they were analyzed. In the fifth part there is index of the text and there is also another index including name of people, tribe, place, animal. In the last sixth part of the research there is conclusion, general valuation is suggested and there is also index of the literature.