Masa başı çalışanlarda ortamdaki bağıl nem oranının yorgunluk, fiziksel aktivite düzeyi ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of relative humidity on fatigue, physical activity level and quality of life of among desk workers
  1. Tez No: 577296
  2. Yazar: MUSTAFA YIĞILITAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM BAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Masa başı çalışanlarda bağıl nemin yorgunluk, fiziksel aktivite ve yaşam kalitesi üzerine etkisini araştıran bu çalışmaya; nem yoğunluğu az olan Bolu (n=100) ilinden yaş ortalaması 38,06±12,68 yıl olan ve nem yoğunluğu fazla olan Yalova (n=148) ilinde yaşayan yaş ortalaması 37,93±6,97 yıl olan toplam 248 birey dahil edildi. Masa başı çalışma ortamı bağıl nem ölçümü, İmpact Tastotherm-Hum RP 2 marka portatif bağıl nem (RH) ölçer Psikrometre ile yapıldı. Yorgunluk; Yorgunluk Şiddet Skalası, Fiziksel aktivite düzeyi; Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi kısa formu, yaşam kalitesi; Nottingham Sağlık Profili kullanılarak değerlendirildi. Ölçümler mesai saatleri içerisinde öğleden sonra 13.30-16.00 saatleri arasında yapıldı. Bolu ilinde masa başı çalışma ortamlarının bağıl nem yoğunluğu %51,86±3,36 RH, Yalova ilinde ise %68,76±4,48 RH olarak ölçüldü. Masa başı çalışan bireylerin, yorgunluk şiddeti ve yaşam kalitesi değerleri karşılaştırıldığında Bolu ilinde çalışan bireylerin yorgunluk şiddetlerinin Yalova ilinde çalışan bireylere göre daha düşük (p0.05). Çalışmanın sonucunda; yüksek bağıl nem oranı ile yorgunluk şiddeti ve yaşam kalitesini arasında anlamlı bir fark olduğu (p0.05).
Özet (Çeviri)
This study investigates the effect of relative humidity on fatigue, physical activity and quality of life among desk workers; 100 individuals with a mean age of 38,06±12,68 year from Bolu (n = 100) having a lower humidity density and 148 individuals with a mean age of 37,93±6,97 year living in Yalova (n = 148) with a higher humidity and 248 individuals were included. Relative humidity measurement was performed with Impact Tastotherm-Hum RP 2 portable relative humidity (RH) meter Psychrometer. The Fatigue Severity Scale was performed to measure fatigue severity, the physical activity levels were measured by International Physical Activity Questionnaire and quality of life status was assessed with Nottingham Health Profile. Measurements were made between 13.30 and 16.00 in the afternoon during working hours. In Bolu province, the relative humidity density of the desk environment was 51,86±3,36% RH and in Yalova the relative humidity density of the desk environment was 68,76±4,48% RH. When the relative humidity density, fatigue severity values and quality of life values of the working individuals were compared, it was seen that there was a significant difference in favor of Bolu province (p 0.05). As a result of the study; There was a significant difference between high relative humidity and fatigue severity and quality of life (p 0.05).