Meme kanseri ve kendi kendine meme muayenesi eğitiminin meme kanseri korkusu ve sağlık inançlarına etkisi
The effect of education about breast cancer and self-breast examination on breast cancer fear and health beliefs
  1. Tez No: 577297
  2. Yazar: NERMİN KAYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NÜLÜFER ERBİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Amaç: Bu çalışma kadınlara verilen meme kanseri ve KKMM eğitiminin meme kanseri korkusu ve sağlık inançlarına olan etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Randomize kontrollü deneysel araştırmaya, 20 yaş üzerindeki 177 kadın alınmıştır. Katılımcılar deney ve kontrol grubuna tek kör randomize yöntem ile ayrılmışlardır. Eğitim deney grubuna verilmiştir. Veriler, eğitim programını vermeden önce ve eğitim verildikten 6 ay sonra toplanmıştır. Araştırma 16 Ekim 2017-15 Nisan 2019 tarihleri arasında yürütülmüştür. Veriler, kişisel bilgi formu,“Champion Sağlık İnanç Modeli Ölçeği”ve“Champion Meme Kanseri Korku Ölçeği”ile toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde Cronbach Alfa güvenirlik katsayısı, ki kare ve t testi kullanılmıştır. Bulgular: Deney grubundaki kadınlara, ön test sonrası verilen eğitim ve 6 aylık izlemden sonra yapılan son testte, CSİMÖ“yarar algısı”(p=0.010) ve“güven”(p0.05); bununla birlikte deney grubundaki kadınların CMKKÖ puanlarına göre meme kanseri korku düzeyi, kontrol grubu ile karşılaştırıldığında, son testte arttığı ve farkın istatistiksel olarak anlamlı olduğu bulunmuştur (p=0.048).
Özet (Çeviri)
Aim: The objective of this study was to determine the effect of breast cancer and BSE education on breast cancer fear and health beliefs. Materials and Methods: 177 women over 20 years of age were included in the randomized controlled experimental study. Participants were assigned to the experimental and control groups with a single blind randomized method. The breast cancer and BSE educational program was given to the experimental group. Data were collected before and 6 months after educational program. The research was conducted between 16 October 2017-15 April 2019. Data were collected with questionnnaire form,“Champion Health Belief Model Scale”and“Champion Breast Cancer Fear Scale”. Cronbach's alpha reliability coefficient, chi-square and t-test were used to evaluate the data. Results: After the pre-test training and 6-month follow-up, the BSE benefit perception (p = 0.010) and BSE confidence (p 0.05); however, when compared with the control group, the breast cancer fear level of women in the experimental group was found to be increased in the posttest and the difference was statistically significant (p = 0.048).