Pasifik kefali (Mugil so-iuy, Basilewslcy, 1885)' nin biyo-ekolojik özelliklerinin saptanması üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 57730
  2. Yazar: NADİR BAŞÇINAR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İBRAHİM OKUMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Bu araştırmada Trabzon civarında avlanan Pasifik kefalinin (Mugil so-iuy, Basilewsky, 1855) biyo-ekolojik özelliklerinden, yaş, boy, ağırlık ve cinsiyet kompozisyonu, büyüme oram, yumurta verimi ve özellikleri, yumurtlama zamanı, kondüsyon faktörü, et verimi ve diagonostik özellikler ile bunlar arasındaki bazı ilişkiler incelenmiştir. Populasyonun 0 - 5 yaş gruplarından oluştuğu ve en fazla bireyin % 48.3 ile 3. yaş grubunda bulunduğu, bunu sırasıyle 2. (% 24.1) ve 4. (% 13.2) yaş grubunun izlediği belirlenmiştir. Cinsiyet oram yaklaşık olarak 1:1 şeklinde bulunmuştur. Boy değerlerinin 225 - 689 mm (460.9±79.66 mm; n=174), ağırlığın ise 101-3260 g (993.9+509.87 g; n=174) arasında değiştiği gözlenmiştir. 0 yaş grubunda 247.3+20.51 mm ve 150.0±34.03 g olan ortalama boy ve ağırlık, 5. yaş grubunda 591.6+.46.36 mm ve 2086.7±613.12 g'a ulaşmıştır. Dişilerin erkeklere göre daha iyi büyüdüğü belirlenmiştir (PO.05). Ortalama kondüsyon faktörü 0.9310.095, et verimi ise tam ağırlığın % 65.4±4.4'ü olarak tesbit edilmiştir. Cinsi olgunluğa ulaşma yaşının erkeklerde 2-3, dişilerde ise 3-4 olduğu, yumurtlamanın mayıs sonu ile temmuz ortası arasında meydana geldiği ve anaç basma yumurta veriminin 454,300 ile 2,366,574 adet arasında değiştiği bulunmuştur. Boy-ağırhk, yumurta verimi-boy ilişkileri sırasıyla W= o.oı L298, F = -2840513 + 7732.1 L, von Bertalanffy büyüme denklemleri; Lr 718.8 (1 - e“° 257 (t + ' 57)) ve W, = 3412.7 (1 - e ”°-257 (t + U7)) 298 şeklinde tahmin edilmiştir. Karadeniz'de yeni bir tür olan Pasifik kefalinin yeni ortama adapte olmayı başararak dinamik, fakat tamamen dengeye ulaşmamış hassas bir stok oluşturduğu ve yerli kefal türlerinden daha iyi gelişerek daha erken cinsi olgunluğa ulaştığı sonucuna varılmıştır. Anahtar kelimeler Pasifik kefalı, Mugil so-iuy, biyo-ekoloji, büyüme, kondüsyon faktörü, üreme, yumurta verimi, et verimi
Özet (Çeviri)
SUMMARY A Study on the Determination of Bio-ecological Features of Pacific Mullet (Mugil so-iuy, Basilewsky, 1855). In this study, some bio-ecological parameters, namely age, total length, weight and sex composition, growth rates, fecundity and egg size, spawning season, condition factor, meat yield and diagnostics features and relationships between some of these parameters of Pacific mullet (Mugil so-iuy, Basilewsky, 1855) caught around Trabzon coastline were determined. The population consisted of individuals from 0-5 age groups with 3rd age group the highest (48.3 %) proportion, followed by 2nd (24.1 %) and 4* (13.2 %) age groups. The sex ratio was nearly 1:1. Total length values ranged from 225 mm to 689 mm with a mean value of 460.9+79.66 mm (n=174), while total weights varied between 101- 3260 g, mean of 993.9±509.87 g (n=174). Mean total length and weight values were 247.3+20.51 mm and 150.0± 34.03 g (n=10) at 0 age group and reached 591.6+.46.36 mm and 2086.7±613.12 g (n=9) at age group 5 respectively. It was found that growth values of females significantly higher than those of males (P)198 It has been concluded the Pacific mullet which is a new species for the Black Sea has managed adapting new environment, established a dynamic or self sustaining, but quite fragile stock, and grow better and reach first sexual maturity earlier than native grey mullet species. Key words : Pacific mullet, Mugil so-iuy, bio-ecology, growth, reproduction, condition factor, fecundity, meat yield vm