Çeliğin beton içinde pasiflik ve koroziflik karakteristiklerinin belirlenmesi
The determination of passivity and corrosivity characteristics of the steel in the concrete
- Tez No: 7345
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRİ YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Çeliğin beton içindeki korozyonunun klorür konsant rasyonuna bağlılığını belirlemek üzere, biri doygun kireç çözeltisinde, diğeri gerçek beton bloklar içinde olmak üzere iki grup deney yapılmıştır. Deneylerde Ereğli Demir ve Çelik Fabrikalarında üretilen 1010 yumuşak çeliği kul lanılmıştır. Birinci grup deneylerde, içerisinden sürekli olarak oksijen gazı geçirilen doygun haldeki kireç çözel tisinde tutulan çelik numunelerin yirmi gün süre ile po tansiyelleri ölçülmüştür. Bu deney 0,0.01, 0.05 ve 0.1 N lik klorür konsantrasyonlarına sahip çözeltilerde yapıl mıştır. İkinci grup deneyler, karışım suyuna klorür katı larak hazırlanan beton bloklar içindeki çelik üzerinde yapılmıştır. Bu numunelerin havada bekletildikleri ilk bir ay içinde elektrot potansiyelleri ölçülmüş ve aynı numune lerde daha sonra polarizasyon kırılma yöntemi ile korozyon hızlarının belirlenmesine çalışılmıştır. Deneylerin sonuç larından beton içindeki çeliğin potansiyel değişimi çeli ğin aktif-pasif durumu hakkında kalitatif bir fikir vere bileceği anlaşılmıştır. Çeliğin potansiyeli pasif halde -0.150 V dan daha pozitif ve aktif halde ise -0.45 V dan daha negatif değerdedir. Beton içindeki çeliğin klorürlü 2 ortamdaki korozyon hızı ise i "_ = 2.5 mA/m olarak öl- u cor çülmüştür. -ı-
Özet (Çeviri)
In order to determine the dependence of the corrosion of the steel in concrete, on the chloride concentration two groups of experiments were made which one group experiments were performed in saturated lime solution while other group performed in concrete blocks. In these experiments, 1010 mild steel produced by Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları was used. In the first group experiments, the potential of the steel samples held in the saturated lime solution in which oxygen gas passed through continuously, was measured during twenty days and the experiments were carried out for different chloride concentrations 0,0.1, 0.05 and 0.1 N. The other group of experiments were made on the steel in the concrete blocks which were prepared by addition of the dissolved chloride in water. Electrode potentials of these samples were measured during the first month of their air exposing and then it was tried to determine their corrosion rate by using polarization breakdown method. From the experimental results it was concluded, that the potential changes of the steel in the concrete will give on idea about the active-passive position of the steel. Potential of the steel has more positive value than -0.150 V in passive state and has more negative value than -0.450 V in active state. Corrosion rate of the steel in concrete block in chloride medium was 2 measured as i = 2.5 mA/m. -11-