Bir imalat endüstrisinde talep projeksiyonuna bağlı stok planlaması ve bunun maliyet açısından mevcut durumla karşılaştırılması
- Tez No: 57731
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT MERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Bu çalışmada, imalat endüstrilerinde stok kontrol planlamasının önemine değinilmiş; bir işletme için, stokta tutmanın işletmeye yüklediği maliyetlerle, siparişe göre (stoksuz) üretimin işletmeye yüklediği ek maliyetler analiz edilerek bir karşılaştırma yapılmıştır. Amaç çalışmaya altyapı oluşturması bakımından deterministik talep yapısına dayalı stok kontrol modelleri kısaca incelenmiş; ayrıca üretim planlamasının ilk safhasını oluşturan talep tahminlerinden bahsedilerek kısmi bir uygulaması yapılmıştır. Sonuç olarak; yapılan maliyet analizleri neticesinde işletme için, stok planlamasının söz konusu olduğu standart seri üretime geçilmesine karar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the importance of plannig stock-controls in manufacturing industries has been touched upon; for a firm, by analyzing the costs, according to an order, that keeping in stock brings the firm and the additional costs which production charges the company, a comparison between them has been done. In order to form an infrastructure for the aimed study, stock-controlling models which lean on the structure of deterministic demand have been briefly studied. Furthermore; a partial application has been carried out by mentioning the estimates of demands that form the first stage of the production planning. In conclusion; in the end of the cost analyses that have been fulfilled, for the firm decision to start the standard mass-production which involves stock-planning has been made.