5 MM ve 8 MM boylarındaki dental implantların D2 ve D4 kemik tiplerinde yerleştirilme ve çıkarma tork değerlerinin hesaplanması ve rezonans frekans analizinin yapılarak primer stabilitelerinin karşılaştırılması
Calculation of insertion and extraction torques of dental implants with 5 MM and 8 MM sizes in D2 and D4 types of bones, conduction of resonance frequency analyses and comparison of their primary stability values
- Tez No: 577312
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET HAMDİ ARSLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Günümüzde hastalarda bulunan diş eksikliklerinin en etkin tedavi yöntemi dental implantlardır. Protetik ve restoratif olarak diğer dişlere zarar verilmemesi ve fonksiyonel olarak diş görevini rahatlıkla yerine getirebilmesi açısından büyük önem teşkil ederler. Dental implant tedavisinin başarısındaki en önemli faktör ise primer stabilite ve osteointegrasyondur. Günümüzde hasta kooperasyonun sürdürülebilirliği, maddi zorluk ve yüksek maliyetlerden kaçınmak, sekonder cerrahi işlemlere ihtiyaç duyulmaması açısından kemik ogmentasyon tekniklerine alternatif olarak kısa dental implantlar sıkça kullanılmaktadırlar. Yapmış olduğumuz çalışmada D2 ve D4 kemik tiplerini taklit eden poliüretan PCF05 be PCF20 kemik blokları (#1522-23, #1522-03 :Sawbones, Malmö, İsveç) üzerine yerleştirilen 5 mm boyundaki kısa dental implantların, rezonans frekans analizi yapılarak primer stabilitelerinin, yerleştirme ve çıkarma tork kuvvetlerinin standart boy olarak kabul edilen 8 mm boyundaki dental implantlar ile karşılaştırılması amaçlanmıştır. Her iki blok üzerine çapları eşit 10 adet 5 mm ve 10 adet 8 mm boyunda implant yerleştirilmek üzerine toplam 40 adet DeTECH (Türkiye) marka dental implantlar uygulanmıştır. Çalışmamız sonucunda D2 kemik tipini taklit eden PCF20 blok türü üzerine yerleştirilen 5 mm ve 8 mm boyundaki dental implantlarda benzer ISQ, yerleştirme ve çıkarma tork değerleri gözlenirken, 8 mm boyundaki dental implantların değerlerinde anlamlı artış gözükmektedir. D4 kemik tipini taklit eden PCF05 blok türü üzerinde ise bütün değerlerde düşüş gözlemlenmiştir ve 5 mm ve 8 mm boyundaki implantların arasındaki değerler anlamlı bulunamamıştır. Sonuç olarak ise aynı çaplardaki 8 mm boyundaki implantların, 5 mm boyundaki implantlara göre daha güvenilir olduğu, elde edilen istatistiksel verilere göre 5 mm boyundaki dental implantların mandibula posterior bölgede ogmentasyon tekniklerine alternatif olarak kullanılabileceği fakat maksilla posterior bölgede güvenilir olmadığı, agresif olmayan implant tipleri için de farklı boylar için araştımalara ihtiyaç olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Nowaday dental implants are the most effective method in the treatment of dental deficiences in patients. One of the most effective importance of dental implants are not to damage other teeth by prostheticly and restoratively and pretend like natural teeth during function. Primer stabilization and osteointegration are the most important factors of the success of dental implants treatments. Todays short dental implants are used for sustaining patient cooperation avoiding from high costs and no need for secondary surgical procedures. The aim of this study is comparison of the insertion and extraction torque values and primer stabilization by using resonance frequency analysis between 5 mm and 8 mm length dental implants at the polyurethane bone blocks (PCF 05 and PCF 20, #1522-23, #1522-03 :Sawbones, Malmo, Sweden) which pretend like D2 and D4 bone type. Totally 40 dental implants (DeTECH; Turkey) are used for this study. 20 of them are used for D2 bone type and the others are used for D4 bone type. We applied 10 implants which lenghts are 5 mm and 10 implants which lenghts are 8 mm at D2 bone type. Same procedures are used for D4 bone type. All of these implants have same diameter. According to result of our study 5 mm and 8 mm dental implants at D2 bone type have similar ISQ, insertion and extraction torque values. The values at 8 mm dental implants significantly increased. All of the values at D4 bone type decreased and the values were not significant. At the result, 8 mm dental implants with same diameter are more reilable than 5 mm dental implants. According to statististical data, 5 mm dental implants can be available and alternative for augmentation teqnique at mandible posterior region but, at the maxilla posterior region it is not reliable.