Comparison of the effect of conventional and osseodensification drilling techniques on primary stability, in insertion of short dental implants into D4 bone with insertion / removal torques and resonance frequency analysis
Kısa dental implantların D4 kemik tipine yerleştirilmesinde, konvansiyonel ve osseodensifikasyon frezleme tekniklerinin primer stabiliteye etkisinin, yerleştirme/çıkarma torkları ve rezonans frekans analizi ile karşılaştırılması
- Tez No: 747317
- Danışmanlar: PROF. DR. CEYDA ÖZÇAKIR TOMRUK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Kısa dental implant tedavilerinde kemik yoğunluğu belirleyici bir faktördür ve maksillaya uygulanan kısa dental implantların sağ-kalım oranları daha düşüktür. Düşük kemik yoğunluğu olan bölgelerde peri-implant zorlanma ve gerilmeleri sebebi ile, implant kayıplarının yaşandığı bildirilmiştir. Bu sebeple özellikle konvansiyonel frezleme tekniğiyle posterior maksilla gibi düşük yoğunluklu D3-D4 kemik tipine yerleştirilen kısa dental implantların, mandibula gibi yüksek yoğunluklu D1-D2 kemik tiplerine göre daha az başarılı oldukları bildirilmiştir. Bu çalışmanın amacı, konvansiyonel ve osseodensifikasyon (OD) frezleme teknikleri kullanılarak posterior maksillayi taklit eden D4 tipi kemiğe yerleştirilen 5 mm boyundaki kısa dental implantların primer stabilitesinin Rezonans Frekans Analizi (RFA), yerleştirme ve çıkarma tork testleri ile karşılaştırılmasıdır. Aynı poliüretan kemik blokları üzerine farklı osteotomi teknikleriyle, 4.8 mm çapında ve 5 mm boyunda 42 dental implant uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Bone density is a determining factor in short dental implant treatments and the survival rates of short dental implants applied in the maxilla are lower. Implant losses were experienced in areas with low bone density due to peri-implant forcing and tensions. For this reason, short dental implants inserted in low-density D3-D4 bone types such as posterior maxilla by conventional drilling technique are less successful than high-density D1-D2 bone types such as mandible. The aim of this study is to compare the primary stability of 5 mm short dental implants placed in artificial bone blocks mimicking the structure of D4 posterior maxilla, using conventional and osseodensification (OD) drilling techniques with resonance frequency analysis (RFA), insertion and removal torque tests. A total of 42 short dental implants, 4.8 mm in diameter and 5 mm in length were applied to the same polyurethane bone block, which imitates the structure of D4 type posterior maxilla with different conventional and osseodensification osteotomy techniques.