İnternet tabanlı eğitimin tiroidektomi olan hastaların anksiyete ve ameliyat sonrası erken dönem iyileşme ölçütlerine etkisi: Randomize kontrollü çalışma
The effect of web-based training on the anxiety and early recovery outcomes of thyroidectomy patients: Randomized controlled study
  1. Tez No: 577314
  2. Yazar: BAHAR CANDAŞ ALTINBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYLA GÜRSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Araştırma, internet tabanlı hasta eğitimi geliştirmek ve tiroidektomi olan hastaların anksiyete ve erken dönem iyileşme ölçütlerine etkisini değerlendirmek amacıyla iki aşamalı olarak gerçekleştirildi. Tanımlayıcı özellikteki ilk aşamada veriler tiroidektomi olan 77 hasta ile taburculuk sırasında ve bir hafta sonra soru formları ve memorial semptom tanılama ölçeği aracılığı ile toplandı. Hastaların ameliyat öncesinde en çok ses kısıklığı (%75.3), taburculuk sırasında ise duş almaya (%50.6) ilişkin bilgi gereksinimleri olduğu belirlendi. Taburculuk sırasında ve sonrasında hastalarda en çok görülen ilk iki semptomun yutma güçlüğü (%87.0, %31.2) ve ağrı (%68.8, %26.0) olduğu saptandı. İkinci aşama deney ve kontrol grubuna randomize olarak dağıtılan 80 hasta ile tamamlandı. Deney grubu hastalarının eğitimi internet sitesi ile gerçekleştirilirken; kontrol grubu hastalarına farklı bir uygulama yapılmadı. Veriler soru formları ve STAI durumluk-sürekli anksiyete ölçeği ile toplandı. Ameliyat öncesinde her iki gruptaki hastaların anksiyete düzeyleri benzer iken (p>0.05); ameliyat sabahı (p=0.000) ve taburcu olduktan bir hafta sonra (p=0.000) deney grubu hastalarının anksiyetelerinin anlamlı şekilde daha az olduğu belirlendi (p=0.000). Ameliyat sonrası deney grubu hastalarının daha kısa süre içinde yürüdükleri (p=0.016), beslenmeye başladıkları (p=0.034), gaz çıkardıkları (p=0.001) ve defekasyonlarını gerçekleştirdikleri (p=0.048) saptandı. Ayrıca bu gruptaki hastaların ilk 24 saatteki ağrı şiddetinin (p=0.000), bulantı varlığının (p=0.024), bulantı şiddetinin (p=0.000), kusma sayısının (p=0.001) taburculuk sırasında (p=0.000) ve sonrasındaki (p=0.006) semptomlarının daha az olduğu belirlendi. Deney grubu hastaların tamamına yakını (%96.6) sitenin, bilgi gereksinimlerini karşıladığını belirttiler. Bu sonuçlar internet tabanlı eğitimin, hastaların ameliyata bağlı anksiyetelerini azalttığı ve erken dönem iyileşmeye destek sağlamadığını göstermiştir. Araştırma kapsamındaki hastalar internet sitesini rahatlıkla kullandılar ve bir eğitim aracı olarak önerdiler.
Özet (Çeviri)
The study was carried out in two stages with the aim of to develop a web-based education intervention and evaluate its impact on patients' anxiety and early recovery outcomes among thyroidectomy patients. In the first stage on the descriptive feature, data were collected from 77 patients with thyroidectomy via questionnaires and memorial symptom diagnostic scale during discharge and one week later. The patients mostly need knowledge about hoarseness (75.3%) before surgery and showering (50.6%) during discharge. The two most common symptoms during and after discharge were dysphagia (87.0%, 31.2%) and pain (68.8, 26.0%). The second stage was completed with 80 patients randomly assigned to the experimental and control groups. Training of the experimental group patients was performed with the website and no different application was applied to the control group patients. Data were collected with questionnaires and STAI state-trait anxiety scale. The anxiety levels of the patients in both groups were similar before surgery (p> 0.05); On the day of surgery (p=0.000) and one week after discharge (p=0.000), anxiety levels of the experimental group patients were significantly less (p=0.000). After the surgery, it was determined that the patients in the experimental group walked in a shorter period of time (p=0.016), started feeding (p=0.034), flatulated (p = 0.001) and defecated (p=0.048). Also in this group of patients, the intensity of the pain (p=0.000), presence of nausea (p=0.024), nausea severity (p=0.000), the incidence of vomiting (p=0.001) in the first 24 hours (p=0.000), total symptom count (p=0.006) during and after discharge were less. Nearly all of the experimental group patients (96.6%) reported that the website met the information requirements. These results demonstrates that web-based education decreases the patients' operative anxiety and provides support for early recovery. The patients in the easily study used the website and suggested it as a training tooL.