Ebeveynlere verilen internet tabanlı eğitimin çocukların internet oyun oynama bozukluğuna etkisi
Effect of internet-based education given to parents on children's internet gaming disorder
  1. Tez No: 702623
  2. Yazar: MERYEM MUTLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜMBÜLE KÖKSOY VAYISOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
İnternet Oyun Oynama Bozukluğu (İOOB) tüm dünyada yaygınlığı giderek artan önemli bir sorundur ve gelişmeden önlenebilir. Bu araştırma, ebeveynlere verilen internet tabanlı eğitimin çocukların internet oyun oynama bozukluğuna etkisini değerlendirmek amacıyla yapılan tek kör, randomize kontrollü deneysel bir çalışmadır. Araştırmanın verileri 06.07.20-05.11.2020 tarihleri arasında toplanmıştır. Bir ilin merkez ilçelerinde okuyan ve İOBB gelişimi açısından risk taşıyan 96 çocuk ve ebeveyni, randomizasyon listesine göre girişim (48) ve kontrol grubuna (48) ayrılmıştır. Girişim grubuna üç modül ve 10 videodan oluşan“dijital oyunları tanıyorum”eğitimi araştırmacılar tarafından hazırlanan internet sitesi üzerinden verilmiş, kontrol grubuna herhangi bir girişim yapılmamıştır. Araştırmanın verileri üç farklı zamanda“Aile ve Çocuk Tanıtım Formları”,“İnternet Oyun Oynama Bozukluğu Ölçeği Kısa Formu”(İOOBÖ9-KF),“Zaman Çizelgesi”ve“Ailelerin Dijital Oyunlarla İlgili Bilgi, Davranış ve Yaşadıkları Sorunları Değerlendirme Formu”kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde; tanımlayıcı istatistikler, Ki-kare, Mann Whitney U testi kullanılmış, tekrarlayan ölçümlerde ANOVA öncesi kontrol grubunda takip ölçümündeki eksik sekiz veri intent to treat protokollerinden regresyon tahmin modelleri ile tahmin edilerek analizler gerçekleştirilmiştir. Tüm analizlerde istatistik anlamlılık seviyesi p ≤0,05 alınmıştır. Girişim ve kontrol grubuna dahil edilen ebeveyn ve çocuklar sosyodemografik özellikler ve oyun oynama özellikleri açısından benzerdir (p>0,05). Girişim grubunda çocuklarının İOOBÖ9-KF puanlarının 28,60± 2,68'den 16,79± 2,47'ye (p=0,001), kontrol grubunda ise 29,02± 2,65' den 27,7± 3,28 (p=0,013) gerilediği ve zaman grup farkının çok yüksek etki büyüklüğünde olduğu görüldü. Zaman içinde her iki grupta ebeveynlerin dijital oyunlarla ilgili bilgi ve davranış puanlarında artış ve dijital oyunlar nedeniyle yaşanan sorun puanlarında azalma olmasına rağmen grup zaman etkileşimi incelendiğinde iki grup arasında yüksek etki büyüklüğünde girişim grubu lehine fark olduğu görülmüştür. Girişim grubundan farklı olarak kontrol grubundaki çocukların dijital oyun oynama sürelerinde zaman içinde artış olduğu görülmüştür. Hemşirelerin İOOB'yi önlemek amacıyla ilkokul çocuklarına yönelik yapacakları girişimlere ebeveynlerin dahil edilmesi faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Internet Gaming Disorder (IGD) is an important problem that increasingly prevalent all over the world and can be prevented before it develops. This research is a single-blind randomized controlled experimental study to evaluate the effect of internet-based education given to families on children's internet gaming disorder. The data of the research were collected between 06.07.2020-05.11.2020. 96 children and their parents studying in the central districts of a province and at risk for the development of IGD were divided into intervention (48) and control (48) groups according to the randomization list. The“I learn digital games”training consisting of three modules and 10 videos was given to the intervention group via the website prepared by the researchers and no interference was made to the control group. The data of the study were collected at three different times by using the“Family and Child Introduction Forms”,“Internet Gaming Disorder Scale Short Form”(IGDS9-SF),“Timetable”and“Families Evaluation Form for Knowledge, Behaviour and Problems Experienced about Digital Games”. In the analysis of data; descriptive statistics, Chi-square, Mann Whitney U test were used and analyzes were performed by estimating the missing eight data in the follow-up measurement in the control group before ANOVA with regession estimation models from intent to treat protocols. Statistical significance level p 0,05). At the end of the education in the intervention group, the IGDS9-SF scores of the children decreased from 28.60 ±2.68 to 16,79± 2,47 (p=0,001), in the control group, the scores from 29,02 ±2.65 to27.7 ±3.28 (p=0,013) and the time group difference was found to have a very high effect size. Although there was an increase in the knowledge and behaviour scores of the parents in both groups over time and a decrease in the scores of the problems experienced due to digital games, when the group time interaction was examined, it was seen that there was a difference in favour of the intervention group with a high effect size. Unlike the intervention group, it was observed that the children in the control group increased their digital game playing time over time. It would be beneficial to involve parents in the interventions of nurses for primariy school children in order to prevent IGD.