Sekizinci sınıf öğrencilerinde internet tabanlı uzaktan eğitimin sosyal biliş, akademik güdülenme ve internet bağımlılığı üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of internet-based distance education on social cognition, academic motivation and internet addiction in eightth grade students
- Tez No: 833161
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ YÜNCÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Giriş: COVİD-19 salgını hem dünya düzenini hem de günlük yaşantımızı büyük ölçüde değiştirdi. Hayatın her alanını etkileyen bu durum öğretim sistemlerinde de önemli değişimlere neden oldu. Okullar uzaktan eğitim sistemlerine geçmeye başladılar. Çocuk ve ergenler de bu yeni durumdan çok etkilendiler. Özellikle çevresel faktörlerdeki bu değişimin bilişsel süreçleri de (özellikle yüksek yönetici işlevler ve sosyal biliş ile ilgili olanlar) etkilediği yönünde görüşler gelişti. İnternetin iletişim, bilgi alışverişi, haberleşme ve ekran maruziyetinin bilişsel fonksiyonlarımıza etkisi belirsizdir. Yazında çocuk ve ergenlerin internetle ve ekranla etkileşimlerinin onların bilişlerine ve sosyal bilişlerine etkileriyle ilgili az sayıda çalışma vardır. Uzaktan eğitim sistemlerinin öğrencilerin bilişlerine etkileriyle ilgili çok daha az sayıda araştırma vardır. İnsanlar doğaları gereği sosyal varlıklardır. Uzaktan eğitim sisteminde öğrencilerin sosyo bilişsel gelişimi ve işlevselliği için gerekli olan sosyalleşme ihtiyacı okul sistemiyle yüz yüze olarak karşılanamayacak olup bu eksiklik sanal ortamda giderilmeye çalışılacaktır. Uzaktan eğitimin etkileri konusunda yapılacak araştırmalar ileride kullanılmaya devam edilmesi olası bu sistemin insanlara olan etkilerine ışık tutacaktır. Amaç: Uzaktan eğitimin, 8.sınıf öğrencilerinin sosyal bilişleri, internet bağımlılıkları ve akademik güdülenmelerine olan etkilerini değerlendirmek, ikincil olarak da ilgili sosyodemografik ve diğer verilerin birbirleriyle ilişkisini incelemek amacıyla bu araştırma planlanmıştır. Yöntem: Çalışmamızın ilk aşamasına katılımlar 2021 yılı ocak ayında öğrenciler minimum 4 aydır kesintisiz uzaktan eğitim aldıkları esnada başlamış olup mart ayına kadar 122 öğrenci ve ebeveyninin katılımı tamamlanmıştır. İlk aşamada ebeveynler ilgili verileri içeren sosyo demografik veri formu, sonrasında da sosyal cevaplılık ölçeği ve conners ana baba dereceleme ölçeği yenilenmiş formlarını, öğrenciler ise sosyo demografik formu, gözlerden zihin okuma testini, yüzler testini, çocuklar için bilişsel duygusal ve bedensel empati ölçeğini, vii Bapint internet bağımlılığı formunu ve akademik güdülenme ölçeğini doldurmuşlardır. Çalışmamızın ikinci aşaması 2021 yılı haziran ayında ilk aşamaya katılan öğrencilerden 37'sinin minimum 3,5 aydır yüz yüze eğitim gördükleri esnada katılımlarıyla başlamıştır. Bu aşamada veliler sadece kısa bir sosyo demografik form doldurduktan sonra, öğrenciler aynı ölçeklerin tamamını doldurmuşlardır. Pandemi nedeniyle tüm çalışma Google formları üzerinden yapılmıştır. Bulgular: Öğrencilerin ve velilerin büyük çoğunluğunun yüz yüze eğitimi tercih ettikleri görülmüştür. Yüz yüze eğitim alan grupta ders dışı internet kullanım sıklığı uzaktan eğitim alan gruptan anlamlı derecede daha fazla olarak saptanmıştır. Uzaktan eğitim alan ve yüz yüze eğitim alan gruplar arasında akademik güdülenme, sosyal biliş becerileri, internet bağımlılık puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptanmamıştır. Yüz yüze eğitimde öğrencilerin daha yüksek akademik başarı sergilediği saptanmıştır. Kızların zihin kuramı ve empati becerileri erkeklerden daha yüksek olarak saptanmıştır. Akademik başarı ile sosyal biliş becerileri ve akademik güdülenme arasında pozitif yönde, internet bağımlılığı ile negatif yönde anlamlı ilişkiler saptanmıştır. Kardeş sayısı ile empati, akademik güdülenme arasında pozitif yönlü, internet bağımlılığı arasında negatif yönlü anlamlı ilişki saptanmıştır. Ders dışı internet kullanım süresi ile empati, akademik güdülenme skorları arasında negatif, internet bağımlılığı skorları arasında pozitif yönde ilişki saptanmıştır. Öğrenci uzaktan veya yüz yüze eğitim aldığı esnamda internet bağımlılığı ile akademik güdülenme arasında negatif bir ilişki saptanmıştır. Tartışma: Çalışmamızın sonucunda elde ettiğimiz bulgular uzaktan eğitimin sosyal biliş, akademik güdülenme ve internet bağımlılığına olan etkilerini göstermiştir. Bu yeni ortamın sağlık ve esenlik üzerine yaratabileceği etkiler ilerideki çalışmalarla ortaya konulacaktır.
Özet (Çeviri)
Introduction: The COVID-19 pandemic has drastically changed both the world order and our daily lives. This situation, which affects every aspect of life, has also caused significant changes in education systems. Schools have started to switch to distance education systems. Children and adolescents were also very affected by this new situation. Opinions have developed that this change in environmental factors also affects cognitive processes (especially those related to higher executive functions and social cognition). The effect of internet communication, information exchange, communication and screen exposure on our cognitive functions is unclear. There are few studies in the literature on the effects of internet and screen interactions of children and adolescents on their cognition and social cognition. There is much less research on the effects of distance education systems on students' cognition. Humans are social beings by nature. In the distance education system, the need for socialization, which is necessary for the socio-cognitive development and functionality of the students, will not be met face to face with the school system, and this deficiency will be tried to be eliminated in the virtual environment. Research on the effects of distance education will shed light on the effects of this system, which is likely to continue to be used in the future, on people. Objective: This research was planned in order to evaluate the effects of distance education on the social cognition, internet addiction and academic motivation of 8th grade students, and secondarily to examine the relationship between related sociodemographic and other data. Method: Participation in our study's first stage started in January 2021, when the students were receiving uninterrupted distance education for a minimum of 4 months, and until March, the participation of 122 students and their parents was completed. In the first stage, the ix parents took the socio-demographic data form containing the relevant data, then the social responsiveness scale and the conners parent rating scale renewed forms, the students the socio-demographic form, the mind-reading test, the faces test, the cognitive, emotional and bodily empathy scale for children, the Bapint internet They completed the addiction form and the academic motivation scale. The second phase of our study started in June 2021 with the participation of 37 of the students who participated in the first phase, while they were receiving face-to-face education for a minimum of 3.5 months. At this stage, after the parents filled in only a short socio-demographic form, the students completed all the same scales. Due to the pandemic, all work was done through Google forms. Results: It has been observed that the majority of students and parents prefer face-to-face education. The frequency of extracurricular internet use in the face-to-face education group was found to be significantly higher than the distance education group. There was no statistically significant relationship between academic motivation, social cognition skills, and internet addiction scores between the distance education and face-to-face education groups. It has been determined that students exhibit higher academic achievement in face-to-face education. The girls' theory of mind and empathy skills were found to be higher than boys. There was a positive relationship between academic achievement and social cognition skills and academic motivation, and a negative relationship with internet addiction. There was a positive relationship between the number of siblings; empathy and academic motivation, and a negative relationship between internet addiction. There was a negative relationship between the duration of extracurricular internet use and empathy and academic motivation scores, and a positive relationship between internet addiction scores. A negative relationship was found between internet addiction and academic motivation while the student was receiving distance or face-to-face education. Discussion: The findings we obtained as a result of our study showed the effects of distance education on social cognition, academic motivation and internet addiction. The effects of this new environment on health and well-being will be revealed in future studies.