Avrupa'ya göç sonrası Türkiye kökenli erkeklerin erkeklik pratikleri: İngiltere örneği
Practices of masculinity of migrant men from Turkey upon immigration to Europe: United Kingdom example
- Tez No: 577325
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞLAYAN KOVANLIKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Erkekliklerin inşası ve ulusaşırı göç arasındaki ilişkiyi inceleyen çalışmalara olan ilgi son yıllarda hem göç yazınında hem de erkeklik çalışmaları içerisinde artmaktadır. Ulusaşırı göç, göçmenlerin köken ülke ile ekonomik ve kültürel bağlantılarını koruduğu, aynı zamanda göç edilen ülkede yeni sosyal ağlara dahil oldukları karmaşık bir sosyokültürel bağlam yaratmaktadır. Bu alandaki yeni çalışmalar, cinsiyet kimliklerinin ve pratiklerinin göç deneyimi içerisinde köken ülkeyle göç edilen ülke arasında yeniden formüle edildiğini ve müzakere edildiğini kabul etmektedir. Yeniden müzakere sürecinde toplumsal cinsiyet kimliği aynı zamanda sınıf, etnik köken, yaş gibi diğer kimlik kategoriyle de kesişmektedir; dolayısıyla göç deneyimi toplumsal cinsiyetin inşasını derinden etkileyen bir süreç olarak değerlendirilmektedir. Göç olgusu toplumsal cinsiyet kimliğini ve pratiklerini etkileyen, değişim ve dönüşüme imkân sunan bir sosyal alan olarak ele alınmıştır. Bu tez çalışmasının odak noktasında ise göç deneyimi içerisinde müzakere edilen erkeklik halleri yer almaktadır. Tezde feminist duruş noktası yaklaşımı benimsenmiş, niteliksel araştırma yöntemiyle erkeklerle derinlemesine görüşmeler yapılmış, görüşmeleri yorumlamak için söylem analizinden yararlanılmıştır. Çalışma boyunca erkeklerin toplumsal cinsiyet pratiklerinin göç sonrasında değişen yeni sosyokültürel alanda ne gibi değişikliklere uğradığının izi sürülmüştür. Çalışmanın amacı toplumsal cinsiyet kimliğinin ve pratiklerinin hangi koşulların etkisinde nasıl bir değişim geçirdiğine ışık tutmaktır. Çalışma kapsamında İngiltere'ye göç etmiş ve farklı kültürden eşler / partnerlerle yaşama deneyimi olan Türkiye kökenli on beş erkeğin deneyimleri ve anlatıları üzerinden erkeklerin göç sonrasında değişen yeni sosyokültürel alanda hangi süreçlerden ve deneyimlerden geçerek toplumsal cinsiyet kimliklerini yeniden inşa ettikleri, erkeklik pratiklerini ne yönde değiştirdikleri, gündelik hayat ve söylemlerinde erkeklik kimliğiyle nasıl müzakere ettikleri incelenmiştir. Erkeklik kavramı, R. W. Connell'ın hegemonik erkeklik kavramıyla ele alınmış, toplumsal cinsiyetli kimlik inşasının dinamik, karşılıklı, ilişkisel ve durumsal olduğu gösterilmiştir. Çalışmanın bulguları göç edilen ülkenin kültürel beklentileri ve köken ülkenin kültürel kodları karşılaştığında, geleneksel ve ataerkil erkek değerlerinin bazı alanlarda esnetilirken bazı alanlarda korunduğuna, erkeklikle pragmatik bir ilişki kurulduğuna, dolayısıyla hegemonik erkekliğin stratejik ve pragmatik olarak yeniden inşa edildiğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Understanding masculinities in transnational context is an emerging research area in academia and growing attention in both Migration literature and in Masculinity Studies. Transnational migration involves multiple movements and networks where migrants move across borders while maintaining ties with their families of origin. Binding home and host countries via multiple networks presents a complex set of conditions that affect the construction and negotiation of social identities. This negotiation occurs as a multi-dimensional phenomenon where gender intersects with other axes of identities such as ethnicity, class, age in the transnational social space. This research questions how multiple masculinities are negotiated and reshaped among migrant men in transnational social space and how hegemony of the traditional definitions of male behaviour and action are re-established. Looking from critical feminist standpoint, this study uses qualitative research tools to capture the experiences and narratives of the respondents which later are interpreted via discursive analysis. Drawing upon 15 in-depth interviews with Turkish speaking men in mixed culture marriages/ relationships in the UK with diverse backgrounds, this research aims to identify and capture how gender identities are re-established and how gender practices are re-negotiated in the new settings. Embracing R. W. Connell's approach, in this study, masculinities are defined as configurations of practices that can differ according to gender relations and cultural context, thus masculinities are recognised with its multiplicity as well as contextuality rather than static typologies. The findings of the study indicate that male agency is established in a hybrid, negotiate third space which transcend some of the requirements of the traditional roles and the accepted patterns of the host culture. It provides insights on respondents' strategic choices to either maintain or transcend certain aspects of masculine identities and everyday masculinity practices of home culture while community and culture of origin remain as an influential reference point. Finally, it shows that respondents paradoxically challenge and reinforce traditional definitions of male behaviour according to point of reference, culture, audience and situations. As a result, hegemonic masculinity and existing gender hierarchies are strategically and pragmatically reproduced in the new settings.