Cinsel istismara uğramış ve uğramamış 12-18 yaş arası çocukların anne baba tutumları ve aile işlevselliklerinin değerlendirilmesi
Assessment of the between 12-18 ages sexually abused children's family attitudes and family functions
  1. Tez No: 577327
  2. Yazar: SEZİN ÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN BAYDUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Sosyoloji, Social Services, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 267
Özet
Amaç: Çalışmada cinsel istismara uğramış 12-18 yaş arasındaki çocukların, anne baba tutumlarının ve aile işlevselliklerinin kontrol grubu ile karşılaştırılarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Araştırma, cinsel istismara uğramış 12-18 yaş arası 98 çocuk ve onların yaş ve cinsiyet olarak benzeri olan 196 çocuk ile yapılan nicel bir araştırmadır. Aile değerlendirme ölçeği, anne baba tutum ölçeği ve sosyodemografik anket formu ve cinsel istismara özgü bilgi formu veri toplama araçlarıdır. Veriler SPSS for Windows 25.0 ve Stata 14.0 programı aracılığıyla işlenmiş ve çözümlenmiştir. Bulgular: Olguların aile işlevselliklerinin kontrollere göre daha kötü düzeyde olduğu; anne-baba tutumları açısından yapılan karşılaştırmada“koruyucu tutum”boyutunda orta düzeyde,“demokratik tutum”ve“otoriter tutum”boyutu ile özet tutum puanında yüksek düzeyde aralarında bir farklılığın olduğu ve olguların kontrollere göre daha sağlıksız aile işlevselliğine ve daha otoriter anne-baba tutumuna sahip olduğu tespit edilmiştir. Sonuç: Çocuğun içinde bulunduğu aile işlevselliğinin sağlıksız olması ve çocuğu yetiştiren ebeveynlerin tutumunun otoriter olması çocuğun cinsel istismara uğrama riskini arttırmaktadır. Sağlıklı bir aile sisteminin ve ebeveynlerin sağlıklı tutuma sahip olmadığı ortamlarda çocuktan başlayarak aileye doğru devam eden bir sosyal hizmet müdahale planı gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study the aim is comparison between 12-18 ages sexually abused children's family attitudes and family functions with the control group. Method: This study is a quantitative study that applying between 12-18 ages sexually abused 98 children and similar to according to age and gender 196 children. Family Assessment Device, Family Attitudes Scale, Social-Demographic Survey and special to sexual abuse information form are data collection instruments. Data's processed and analyzed via SPSS for Windows 25.0 and Stata 14.0 program. Findings: In this study is identified that cases group's family functions were worse than control group's; in terms of family attitudes comparison case and control groups': at“protective attitude”extent was medium, at“democratic attitude”and“authoritative attitude”extent and at summ attitude scores were high differences. Cases have unhealthier family function and more authoritative family attitude. Conclusion: Unhealthy family function and authoritative family attitude increases the risk of sexual abuse. Starting from child and ongonig to family social work intervention needs in unhealthy family systems and unhealthy family attitudes environments.